Družina a klub

Vítejte u nás ve spojeném oddělení

Naše oddělení jsou spojena do příjemného domáckého prostředí. Žáci mají možnost využívat více místností, ve kterých mohou relaxovat, hrát si s obchodem, kuchyňkou a kutislkým stolkem, stavět z konstruktivních stavebnic, stavět z velkých molitanových kostek, mohou hrát společenské hry, skákat na trampolíně, tvořit z různých materiálů a naučit se řemeslných dovedností, mohou využít naší družinkovou knihovničku nebo si jen tak povídat.

A když si chtějí protáhnout tělo, zahrajeme si pohybové hry staré, nové, známé i neznámé.

V našich prostorách si každý najde své místečko a kvalitně využije volný čas.

Týdenní plán 22. 1. – 26. 1. 2018

Týdenní plán 22. 1. – 26. 1. 2018

Vážení rodiče,
pro děti mladšího školního věku je důležitý pohyb na čerstvém vzduchu, hlavně ve volnočasových aktivitách. Naše oddělení bude i nadále za příznivých podmínek navštěvovat školní hřiště. Proto Vás prosíme, aby Vaše děti měly přiměřenou obuv a teplé oblečení – bunda, čepice, šálek nebo šátek, rukavice. Školní hřistě budeme navštěvovat i v zimních měsících.
Děkujeme za pochopení.
 
Vychovatelky Ludmila Šromotová, Romana Nováková
 

 Leden – Šťastný nový rok

Stavění iglú

Napadl nový sníh a pěkně křupal. Vznikaly ledové tvary, které nechtěli stát, tak šikovné ruce vytvořily hromadu – pyramidu ze sněhových kusů. Dívkám se podařila nádherná srdíčka a nevadil nám menší mráz.

 

Zimní výzdoba 

Naše oddělení pracuje s různými materiály a technikami. Tentokrát žáci vyráběli sněhuláky polepené vatou, okénka a zimní obrázky. Zdokonalili si jemnou motoriku s nůžkami, když vystřihovali zimní okénko. Vyzkoušeli si odstíny zimy a  malovali zmizíkem do inkoustu.

Když je venku nevlídně

Někdy se stane, že nám počasí neumožní jít ven. Pro tyto případy nám slouží tělocvična a herní místnosti v družince. Žáci v tělocvičně mají velký prostor na míčové hry a různé žíněnky na odpočinek, gymnastiku, a nebo jen takové skákání. V místnostech družinky můžeme hrát klidovější hry, mezi které patří oblíbený twister.

Stavění sněhuláků

Máme rádi sníh a rádi stavíme sněhuláky. Často navštěvujeme školní hřiště, kde můžeme odpočívat na čerstvém vzduchu. A i z mála sněhu, který napadl jsme postavili krásné sněhuláčky a dokonce jsme jim půjčili  svou čepici, šálu i rukavice. Nejsou krásní?

 Prosinec – kouzelný vánoční měsíc

Vánoční dílničky pro děti a rodiče

Tradiční setkání proběhlo i v naši družince. Předvánoční odpoledne si zpestřili babičky, maminky i tatínek se svými dětmi. Společně vyráběli svícen z chvojí, andělíčka a vánoční plechovku. Všem se dekorace povedly a hlavně žáci z nich měli velkou radost.

Výstava  betlémů

Vánoce se blíží a v naší družince vyrábíme dekorace, přáníčka a drobné dárky pro své blízké. Upevňujeme tradice, zpíváme koledy a uspořádali jsme si malou výstavku betlémů. Někteří vyrobili betlém z papíru a ze špachtliček a hlavně chlapci postavili betlém z oblíbených konstruktivních stavebnic – z lega.

Čerti a čertice

Agentura Tomino vyhlásila ve spolupráci s jinými firmami soutěž v Hradci nad Moravicí na téma: čert a čertice. Naše oddělení se zúčastnila. Soutěž byla určena pro jednotlivce a mohli použít různé dostupné materiály. Hodnotila se nápaditost, originalita zručnost, technika, barevnost. Všechny soutěžní čerti jsou vystaveni v rámci Vánočních dílen v Hradci nad Moravicí. Vítěze vyhlásí na Vánočním jarmarku.

První sníh

Sněhová nadílka přišla letos brzy. Najednou napadlo mnoho sněhu a žáci měli radost ze sněhové nadílky. Plácali andělíčky, koulovali se, házeli na sebe sníh a radovali se.

 

 

Listopad – mění krajinu

Myšičko, myš pojď ke mě blíž

Podzim je plný barev, dozrává ovoce, přírodniny a my sklízíme, abychom mohli vyrábět. Tentokrát jsme malovali podzimní stromy a vyráběli krásné malé roztomilé myšičky z ořechových skořápek.

Čtené malování

Pravidelně čteme různé příběhy a tentokrát jsme se začetli do Pověstí staré Prahy. Podle čtení jsme si představili různé strašidla a pověsti, tak jak asi mohli vypadat. A napadlo nás, že si je namalujeme. Bezhlavého pána s ohnivým psem, pekelnou bránu, marnivou hraběnku….

a v dalších volných chvílích hrajeme pohybové hry – na veverky, slepou bábu, na divokou kočku, kopanou a házenou a jiné další.

Celokrajská policejní soutěž

Krajské ředitelství Policie Moravskoslezského kraje vyhlásilo celokrajskou soutěž s preventivní tématikou v návaznosti na vydání didaktické hry „Učíme se s Honzíkem aneb Policejní pohádky hrou“, které se konalo 7. Listopadu 2017 v Městském kulturním centru ve Fulneku.

Soutěžila čtyřčlenná družstva z žáků čtvrtých tříd základních škol v Moravskoslezském kraji, celkem se zúčastnilo 15 škol. Naší školu reprezentovali žáci K. Kořenek, L. Vícha, R. Gřešek, J. Kokoř. Pečlivě jsme trénovali a dovezli jsme z Fulneku krásné druhé místo. V průběhu preventivního dopoledne byl zajištěn doprovodný program – ukázky výcviku služební kynologie, kriminalistické techniky.

Práce s přírodninami

Na procházce kolem školy žáci nasbírali přírodniny, které využili na výrobu obličeje a obtiskování listů. Zapojili svou fantazii a vznikly krásné obličeje z přírodnin. Obtiskováním listů žáci vyrobili podzimní domečky, které zdobí nyní chodbu před naší družinkou.

Ježek knihu neunese

Máme rádi skládání papíru a jsme šikovní a precizní. Ze starých knih si žáci vytvořili skládáním listů ježky. Dozdobili přírodninami a bambulkami s listy a ježek byl na světě. Aby ježci měli velkého tátu, vyzdobili žáci dveře společnou prací. Nejprve otiskli své ruce, vystřihli je a nalepili na velké tělo ježka táty. Přilepit na dveře a hotovo.

Vycházka za přírodninami

I když nám počasí nepřálo, vydali jsme se kolem školy hledat známé přírodniny. Žáci sbírali listy stromů, které pojmenovali, troufli si na sběr šípků, hledali oříšky v trávě a žaludy pod malým dubem. Ani netušili, kolik přírodnin se skrývá kolem naší školy.

Říjen – vítr voní po podzimu

Halloweenské odpoledne

I my jsme oslavovali Halloween. Žáci si oblékli kostýmy různých strašidel a bojovali v družstvech o prvenství. Házeli a sbírali body, vyzkoušeli si yettiho boty, lozili jako pavouci po čtyřech a shromažďovali zásoby. Hry si užili s legrací a další den pokračovali v dlabání dýně, které se moc povedly.

Panáček Recykláček

A konečně máme hotovo.

V tomto týdnu žáci začali tvořit panáčka Recykláčka do soutěže pořádané školou. Recykláček měl být vyroben z odpadů, který se dává do žlutých a oranžových kontejnerů. Než jsme začali s výrobou, zopakovali si žáci, které odpady házíme do těchto kontejnerů. Poté se chopili práce velice odpovědně a vytvořili společně různé panáčky.

 

Podzimní recyklohraní

Pro životní prostředí je důležitá recyklace. Žáci si zdokonalují zábavnou formou znalosti o třídění odpadu – hrajeme různé hry, ve kterých má hlavní roli odpad a zároveň se učíme, jak s nimi naložit. Přemýšlíme, který odpad se dá přetvořit v něco nového a rozvíjíme fantazii a týmovou práci ve tvorbě skřítka Recykláčka. Využíváme pěkného počasí a sluníčka,  rádi si hrajeme na školním hřišti  míčové hry, přehazujeme listí a radujeme se z pěkného počasí.

Týden společenských her

Místní akční skupina MAS Opavsko zapůjčila do školní družiny krabice plné stolních her. Žáci si mohli hrát celý týden neznámé i známé společenské hry. Po nastudování pravidel jsme hráli Krycí jména, Slovní jízda, Příběhy z kostek, Fauna, Bingo, Quirkel a jiné. Žáci si rozšířili zároveň vědomosti z přírodovědy, logické myšlení, zdokonalili se v komunikaci a představivosti.

Zároveň jsme dostříhali ježky do oken a krásně nám je zdobí.

Září – léto končí

Návštěva Micky Mause a Minie

Tento rok nás navštívili myšák a myška. Žáci jim zazpívali anglickou píseň, na kterou si Micky a Minie zatančili. Společně se žáky se naučili pozdrav z Klubíku, vyfotografovali se, udělali si společné selfie a rozloučili se.

Tento týden si žáci vytvořili zahradní ovoce, zopakovali si jaké zahradní práce se dělají na podzim. Zdokonalovali se ve stříhání okének s ježky na výzdobu oken našeho oddělení.

Piráti z Karibiku

Celý týden se žáci zabývali tématem pirátů. Nejprve jsme si družinku vyzdobili rybkami v moři, které se zavěsili na ozdobu. Seznámili se s mořeplavcem Kryštofem Kolumbem, při čtení na pokračování. Namalovali si pirátské lodě zvolenou technikou a někteří malovali moře různými modrými barvami. Z konstruktivních stavebnic postavili lodě dle své fantazie a zahráli si společné hry.

Dokončené pirátské lodě zdobí chodbu a prostory naší družinky.

Venkovní aktivity

Využíváme každého pěkného počasí a trávíme čas na školním červeném hřišti. Mezi oblíbené venkovní činnosti patří kopaná, vybíjená, házení na koš a individuální hry. Také umíme odpočívat na dece, kde hrajeme různé hry – double, prší, pexeso nebo děvčata tvoří z gumiček.

Morseova abeceda, kolektivní hra

Námořníci vysílali vzkazy pomocí čárek a teček tzv. Morseovou abecedou. My jsme se pokusili rozluštit vzkaz a napsat náš vzkaz morseovkou. Pekelně jsme se soustředili, ale všichni do puntíku splnili. Další den jsme se připravovali na pustý ostrov a procvičili jsme naši paměť v kolektivní hře – Když pojedu na pustý ostrov, vezmu si s sebou…