Družina a klub

Vítejte u nás ve spojeném oddělení

Naše oddělení jsou spojena do příjemného domáckého prostředí. Žáci mají možnost využívat více místností – herna v podobě dětského pokojíčku, odpočívací a relaxační herna, herny na tvoření.

V našich prostorách si každý najde své místečko.

Týdenní plán 19. 6. – 23. 6. 2017

Týdenní plán 26. 6. – 30. 6. 2017

Týdenní plán 19. 6.-23. 6.2017

Týdenní plán 26. 6.-30. 6.2017

Vážení rodiče,
pro děti mladšího školního věku je důležitý pohyb na čerstvém vzduchu, hlavně ve volnočasových aktivitách.  Naše oddělení za příznivých podmínek navštěvují školní hřiště. Proto Vás prosíme, aby Vaše děti měly přiměřenou obuv a teplé oblečení – bunda, čepice, šálek nebo šátek, rukavice. Školní hřistě budeme navštěvovat i v zimních měsících.
Děkujeme za pochopení.
 
Vychovatelky Ludmila Šromotová, Romana Nováková
 
Přejeme krásné prožití Letních prázdnin, mnoho zážitků, příjemných chvil s přáteli a rodinou!
 
 

Červen – otevře se létu brána

Školní výlet III.C

Žáci třídy III.C jeli na školní výlet na zámek Kunín, kde byl připraven program. Prohlídka zámku se týkala hlavně divadla. Žáci měli možnost sáhnout si na loutky, vyzkoušet si je a prohlédnout si kulisy. Ve velkém sále si mohli obléknout kostýmy a shlédli divadelní vystoupení. Po prohlídce si snědli v parku u kuželkárny špekáčky, nakoupili si suvenýry na památku, posvačili a mohli se proběhnout v zámecké zahradě. Výlet se žákům velice líbil.

Letní aktivity

Když začíná léto, naše oddělení tráví mnoho času venku na červeném školním hřišti. Žáci běhají po hřišti, hrají kopanou, házejí na koš,j přetahují se lanem, skáčou  přes švihadlo.   Ve  dnech, kdy hodně  svítí  slunce trávíme čas ve stínu na dece, kde  hrajeme karetní hry – kvarteto,  prší  nebo si dáváme  kvízové  otázky a  zkoušíme naše vědomosti o našich zajímavostech a pamětihodnostech.

Den úsměvů

Školní družina připravila pro žáky z více oddělení zábavné odpoledne Den úsměvů, konaný ke Dni dětí. Žáci soutěžili v různých disciplínách: hledali ztracené písmenka, házeli balonky napuštěné vodou, koordinovali pohyb padákem, módně se oblékali a navíjeli na jazyk nit s žužu bonbonem. Na úplný konec si pochutnali na pizze.

 Květen – čas z květin pleten.

Žijeme zdravě

Celý týden jsme věnovali zdraví. Žáci si opakovali názvy vnitřních orgánů a jejich uložení, vytvořili si učební pomůcku – panáčka. Mluvili jsme o zdravé výživě a o tom, co děláme, když se někdo zraní, jak ho obvážeme, jak přeneseme kamaráda, který je zraněný, jak se motá obvaz. Zároveň si všechny tyto dovednosti vyzkoušeli.

Grafitové umění

Žáci si vyzkoušeli grafitové umění na papíře s fixi. Podle své fantazie si vybarvili grafiti a nalepili na list – zeď. Někteří si napsali grafitem své jméno nebo vyrobili visačku na dveře. Toto novodobé umění se žákům líbilo a vyzkoušeli ho všichni, i děvčata.

Svátek maminek

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii. V Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Žáci vyráběli pro své maminky přáníčka a drátované srdíčka.

Odpledne s rosničkou

Na školním hřišti žáci objevili rosničku. Pozorovali jsme, jak daleko skáče, důkladně jsme si ji prohlédli a někteří si ji vzali do rukou. Poté žáci vybrali klidné místo, kam rosničku donesli a věnovali se pletení věnečků z pampelišek.

Recyklohraní

Upevňovali jsme si znalosti třídění odpadků v rámci dne Země a žáci si zábavnou formou ověřovali své znalosti v této oblasti. Z písmenek skládali názvy odpadků podle zadání barvy popelnice a zvedali příslušné barvy popelnic po vyjmenování konkrétního odpadku. Nakonec zrecyklovali nepotřenou lahev a vytvořili větvičku s květy.

Duben, měsíc lesů, čistoty

Velikonoční tvoření

Máme rádi lidové tradice, čteme si různé  zvyky, obyčeje, ale také pranostiky a vyrábíme různé dekorace. Tradičně jsme si připomněli i svátky jara – Velikonoce. Žáci si mohli vyrobit slepičky ze slámy, květinové ovečky a kraslice s dekupáží.

Hrajeme si na školním hřišti

S příchodem teplého počasí využíváme stále častěji prostory školního hřiště. Hrajeme  vybíjenou,  kopanou  nebo  skáčeme  oblíbeného panáka.  Také se zaměřujeme na dovednosti ve skákání přes švihadlo.

Poznej své Česko

Významný den sedmého dubna patří ke Dni vzdělanosti. Žáci si zahráli týmovou soutěž  –  Poznej své Česko. Po poradě se svými spolužáky odpovídali písemně na tabulky, které poté otáčeli a sčítali body. Touto hrou jsme posílili práci ve skupině     a komunikaci mezi žáky, která  je  velice  důležitá.  Procvičovali  jsme  vědomosti   získané ve škole z předmětů, jako jsou matematika, prvouka a všeobecné znalosti přiměřené věku.

Březen, jarní vůni dýchá

Vítáme jaro

První hřejivé paprsky nás lákaly ven na školní hřiště. Na červeném hřišti u budovy nižšího stupně žáci hledali slunéčka sedmitečná, hráli kopanou, cukr káva, učili se běhat s míčem, přetahovali se lanem a vyhřívali se na sluníčku.

Březen, za kamna vlezem

Březen, za kamna vlezem, je velmi známé lidové přísloví a my jsme se také schovávali. Kolektivně jsme si zahráli schovávanou.  Ne za kamna, ale všude tam, kam se dalo schovat. Nejprve bylo rozpočítadlo, kdo bude pykat, a pak hurá někam zalézt. A že bylo kam. A té legrace, co jsme zažili.

Únor bílý

Kočky a kocouři

V naší družince jsou šikovní a kreativní žáci, kteří se ničeho nezaleknou a nevadí jim vyrábění na pokračování. Tentokrát si vyráběli kočky nebo kocoury z lahve. Tato práce chtěla trpělivost, protože kočka nebyla hned hotová. Lahev se musela olepit papírem, pak nalepit hlava, olepit hlava a čekat až lepidlo zaschne. Druhý nebo třetí den se mohlo barvit a dolepit pacičky a ocásek. A výsledek? Krásné kočičky a kocouři.

Krmení zvířátek – procházka

Školní družina uspořádala pro žáky na budově nižšího stupně procházku ke krmelci. Žáci donesli vhodné krmení – suché rohlíky, obilí, jablíčka a lojové koule pro ptáčky. Během cesty žáci váleli sudy ve sněhu, honili se a obdivovali krásy přírody. U mysliveckého posedu vysypali krmení pro zvířata a někteří předvedli, jak se zvířata pohybují.

Hledání hádanek

Žáci celý týden měli možnost si procvičovat hádanky, které se poté objevily skrytě v oddělení na různých místech. Jejich úkolem bylo hádanku najít a správně odpovědět. Kdo odpověděl správně, dostal sladkou odměnu. Žáci dávali pozor a odměněni byli téměř všichni.

Pobyt na čerstvém vzduchu

A zase nám napadl sníh. A ještě více sněhu, a protože máme rádi čerstvý vzduch, hned jsme sněhu využili a řádili jsme. Žáci váleli velké koule, stavěli barikády, honili se ve sněhu, plácali se a koulovali.

Příroda kolem nás

Žáci měli možnost ztvárnit malbou, grafikou nebo kresbou přírodu. Podyí vyhlásilo soutěž ve ztvárnění přírody. Žáci zapojili svou fantazii a namalovali přírodu tak, jak si ji představují. Jejich práce byly odeslány do soutěže.

 Lednová vločka padá k zemi

Zimní radovánky

Pro žáky školní družiny na budově prvního stupně, jsme uspořádali společné zimní radovánky. Sraz byl u školy a společně se odcházelo na stadion, kam si žáci donesli boby, aby mohli bobobat a dovádět na sněhu. Zima byla velká a mrzlo, až praštělo, ale to nám nevadilo, zajezdili jsme si, až nás bolely zadnice.

A bobování pokračovalo na školním hřišti, kam chodíme velice často. A nemusíme mít ani boby nebo sáně.

Zapomenuté řemeslo – ruční papír

Tentokrát jsme se zaměřili na výrobu ručního papíru. K tomu nám posloužil toaletní papír, voda, velká mísa, savé utěrky, plechy a ruce. Nejprve se natrhal papír na malé kousky, který se vložil do mísy a zalil vodou. Poté se nechal papír rozpustit do druhého dne a mohl se vyrábět papír. Na savou utěrku se nabrala pěstí hmota, která se vyždímala a položila na utěrku, a máme dvě možnosti, buď hmotu vtlačujeme do vykrajovátek, a nebo hmotu pomačkáme a rozprostřeme na savou utěrku. Nechá se zaschnout do druhého dne na topení a máme hotovo.

 

Jak jsme stavěli sněhuláka

Na naší škole probíhá soutěž o nejpěknějšího sněhuláka pro africké děti. Žáci mohli postavit sněhuláky různých typů – velké, malé, rodinky. Žáci využili svou fantazii a použili i různé přírodniny, které našli na školním hřišti.

Fotografie1096 Fotografie1097 Fotografie1098 Fotografie1099 Fotografie1100

Sněhová nadílka

Klademe důraz na zdraví, a proto i v zimních měsících trávíme volný čas na čerstvém vzduchu. První týden v novém roce napadla první velká sněhová pokrývka, a tak žáci využili čas na školním hřišti koulováním, honěním a válením se ve sněhu. Odcházíme s červenými tvářemi a vypadáme všichni jako sněhuláci.

fotografie1085 fotografie1086 fotografie1087 fotografie1088 fotografie1089 fotografie1090 fotografie1091 fotografie1092 fotografie1093 fotografie1094 fotografie1095

prani-lepsi

Prosinec, Vánoční čas

Adventní týdny

Vánoční čas jsme si krátili vánočním tvořením, poslouchali jsme vánoční písně, četli si příběhy, zdobili jsme oddělení. Žáci tvořili různé vánoční dekorace – papírové zvonečky, drátované zvonečky, stromeček ve sklenici, andělíčky, závěsy na dveře, vánoční přáníčka. Lepili, malovali, tvořili a přitom se těšili na Ježíška.

fotografie0936 fotografie0937 fotografie0938 fotografie0940 fotografie0941 fotografie0942 fotografie0943 fotografie0947 fotografie0949 fotografie0953 fotografie0954 fotografie0959 fotografie0960 fotografie0962 fotografie0963 fotografie0969 fotografie0970 fotografie0973 fotografie0974 fotografie0975 fotografie0976 fotografie1070 fotografie1071 fotografie1073 fotografie1074 fotografie1077 fotografie1078 fotografie1079 fotografie1080 fotografie1081 fotografie1082

 

Tvořivé odpoledne pro rodiče a děti

Každý rok pořádá školní družina dílničku pro rodiče a děti, a ani letos tomu nebylo jinak. Školní družinka se proměnila v kreativní dílnu, ve které se utvářely nádherné vánoční dekorace. Rodiče si s dětmi mohli vyrobit svícínek ze skleničky a adventní věnec z knihy. Vánoce zahrnují bohatou tradici lidových obyčejů a zvyků. Pro každého z nás mají osobní kouzlo, a proto je všichni potřebujeme.

fotografie0978 fotografie0983 fotografie0984 fotografie0985 fotografie0986 fotografie0987 fotografie0989 fotografie0990 fotografie0992 fotografie0993 fotografie0995 fotografie0996 fotografie0997 fotografie0998 fotografie0999 fotografie1000 fotografie1001 fotografie1005 fotografie1008 fotografie1009 fotografie1010 fotografie1011 fotografie1013 fotografie1014 fotografie1015

Naše škola

Celý týden se žáci zabývali naší školou. Vyprávěli jsme si, co bychom změnili na naší škole, co se nám líbí. Z konstruktivní stavebnice poskládali naši školu nebo školní třídu a ti, co nestavěli, tak malovali hezké obrázky naší školy.

fotografie0925 fotografie0926 fotografie0927 fotografie0928 fotografie0930 fotografie0931 fotografie0932 fotografie0933 fotografie0968

 
 

 Listopade, listí padne

Pletení z bužírky

Tento měsíc jsme vybrali dovednosti v pletení a oplétání z bužírek. Procvičili jsme jemnou motoriku, soustředění a velkou trpělivost. Žáci si vyrobili přívěsky na klíče, opletli si tužky jednoduchým uzlováním. Práce nebyla jednoduchá, ale přinesla radost z dokončeného výrobku.

fotografie0878 fotografie0879 fotografie0881 fotografie0882 fotografie0887 fotografie0896 fotografie0897 fotografie0898 fotografie0899 fotografie0900 fotografie0901 fotografie0902 fotografie0903 fotografie0906 fotografie0907

Podzimní strom

Rozvíjíme vztahy mezi žáky, radujeme se ze spolupráce. Vytvořili jsme si na vstupní dveře družinový podzimní strom, na kterém se podílela většina žáků. Nejprve si otiskli ruce na papíry,  namaloval se strom, další stříhali ruce a nalepili na strom. Týmová práce byla plná zábavy a hezkého tvoření.

fotografie0909 fotografie0910 fotografie0914 fotografie0915 fotografie0917 fotografie0919 fotografie0921 fotografie0922

Dýně pro Popelku

Protože jsme šikovní, rádi tvoříme a používáme přírodniny, vytvořili jsme skřítky z malých dýní. Dýně krášlí naši družinu a domovy žáků.

fotografie0866 fotografie0867 fotografie0869 fotografie0871 fotografie0872 fotografie0873 fotografie0874 fotografie0875 fotografie0876 fotografie0877

Říjnové okénko

Práce s přírodninami

Na školním hřišti jsme nasbírali listy ze stromů, plody z keřů a využili je k výtvarné práci. Žáci vytvořili krásné obrázky lepením těchto přírodnin.

fotografie0837 fotografie0838 fotografie0839 fotografie0840 fotografie0841 fotografie0833fotografie0834fotografie0835fotografie0836fotografie0842

 

Strašidelná párty

Žáci oslavili svátek Helloween ve školních lavicích, v družince je čekala strašidelná párty plná soutěží, legrace, strachu a zábavy. Družinka se stala rejem masek. Židličkovanou si zahráli s velkou chutí, u švábů se báli, házení kroužkem nebylo jednoduché a vyžadovalo přesný odhad, výroba duchů potřebovala kreativitu. Strašidelnou párty si všichni užili.

fotografie0845 fotografie0846 fotografie0848 fotografie0849 fotografie0850 fotografie0851 fotografie0853 fotografie0855 fotografie0856 fotografie0857 fotografie0859 fotografie0860 fotografie0861 fotografie0862 fotografie0863 fotografie0864

Drátenické řemeslo

Rozvíjíme u žáků manuální dovednosti a každý měsíc zařazujeme do školní družiny nějaké lidové řemeslo. Tento měsíc jsme vyráběli zápich kytku z černého vázacího drátu. Žáci si vyzkoušeli práci s drátem a korálky.

 

dratovani-tulipan-018dratovani-tulipan-014dratovani-tulipan-015dratovani-tulipan-019

fotografie0824 fotografie0825 fotografie0826 fotografie0828 fotografie0829 fotografie0830 fotografie0831 fotografie0832

Aranžování

Podzim přináší mnoho materiálů, které se může využít pro suché vazby nebo aranžmá. Žáci vytvořili sklenici šípků, kterou dotvořili dle své fantazie. Naučili se pracovat s přírodním materiálem.

fotografie0814 fotografie0816 fotografie0819 fotografie0820 fotografie0821 fotografie0823

Kouzelná slovíčka a Vojta Slušný

V naší školní družině dodržujeme pravidla slušného chování a ve výchovné besedě jsme si připomněli, jaké jsou kouzlená slovíčka a přečetli jsme i příběh Vojty, který vůbec nebyl slušný. Žáci si dobře pamatovali děj a zapojili se do debaty, co dělal Vojta špatně a jak se měl správně chovat v příběhu. Poté jsme si upevnili naše pravidla chování u nás v družince.

fotografie0804 fotografie0806 fotografie0807 fotografie0808 fotografie0809 fotografie0810 fotografie0811 fotografie0812

Návštěva z Madagaskaru

Každý rok nás navštíví známé pohádkové bytosti z televize. Tentokrát to byla návštěva z Madagaskaru. Navštívil nás lev Alex a král Jelimán. Zatančili si se žáky na známou melodii Já tak rád trsám a naučili žáky nový pozdrav, kterým se zdraví na Madagaskaru.

fotografie0791 fotografie0792 fotografie0793 fotografie0796 fotografie0798 fotografie0799

Činnosti a aktivity v naši družince

Žáci mohou využívat dobu ve školní družině k rozvíjení svých zájmů a potřeb. Orientujeme se na pohybové aktivity, námětové hry, častý pohyb venku na školním hřišti, relaxaci, rozvíjíme výtvarné a pracovní činnosti a podle přání rodičů a žáků se připravujeme na vyučování.

fotografie0745 fotografie0747 fotografie0752 fotografie0755 fotografie0756 fotografie0761 fotografie0762 fotografie0764 fotografie0765 fotografie0766 fotografie0767 fotografie0774 fotografie0776

Září u nás

Trnkobranní

Na našich zahradách dozrává ovoce a my jsme se zaměřili na modré švestky. Žáci si zopakovali, jaké pochutiny se vyrábí ze švestek, ochutnali slívy ze zahrádky. Spojili razítkování s vybarvením, a vyrobili švestkové kompoty ve sklenici, a namalovali švestkové stromy, které nám nyní zdobí naše prostory školní družinky.

fotografie0772 fotografie0773 fotografie0775 fotografie0778

Po stopách šelem

Celý týden jsme se věnovali šelmám, které se vrací do našich hor a krajin. Žáci se dozvěděli zajímavosti z jejich života, a proč jsou šelmy důležité. Na závěr týdne si prošli ve skupinkách stezkou „ Po stopách šelem“, kde hledali otázky v prostorách školní družiny a snažili se správně na ně odpovědět. Všichni žáci se snažili a pečlivě otázky zodpověděli, a proto všichni získali sladkou odměnu.

fotografie0736 fotografie0737 fotografie0738 fotografie0739 fotografie0740 fotografie0741 fotografie0742 fotografie0744