Družina a klub

Týdenní plán VIII., IX. oddělení od 26. 6. do 30. 6.2017. doc

Vítejte v naší družině!

Milí rodiče, přátelé  a děti,

rády bychom Vás informovaly o činnosti našich oddělení . VIII. a IX. oddělení se nachází ve společných prostorách a proto i činnosti našich oddělení jsou společné a vzájemně propojené. Patří sem děti z II.A, II.C a IV.C.

AKTUÁLNĚ: Přejeme krásné prožití Letních prázdnin!!!! Mnoho zážitků, příjemných chvil s přáteli a rodinou! A v září NASHLEDANOU!!! Budeme se těšit!!!  

                                                                         

Blanka Sedlaříková a Jana Tvrdá, vychovatelky VIII.a IX.odd. ŠD.

Červen přinesl krásné, slunečné a teplé dny a my mohli trávit více času na školním hřišti. Ven jsme si sebou nosili kruhy, míče, ringo, freesbee – ale děti si oblíbily i společné hry, např. „Z vody do vody“, „Honzo stávej“ a „Cukr, káva, limonáda“. Ve třídě jsme, ale nezaháleli. Celý měsíc pokračovala soutěž „Tajemná zahrada“  a děti se velmi snažily. V posledním týdnu byly vyhlášeni vítězové. Také byla vyhodnocena půlroční kvízová soutěž asistentky Báry a odměněni nejlepší sběratelé kvízových zlatek. A v neposlední řadě byli ohodnoceni i malíři relaxačních omalovánek – kraslic.

  

  

  

  

V měsíci lásky – Máji, jsme měli hodně „na pilno“. Secvičovala se vystoupení na školní akademii a některé děti trénovaly i v družině, vystupovaly pak hned první týden v květnu. My jsme tento týden zaměřili pozornost na téma: 1.Máj a zároveň na Den Matek. Dárečky z lásky jsme tvořili dva týdny – srdíčka z fleecu, jehelníčky. Dále byla vyhlášena soutěž: Tajemná zahrada. Děti na svých výtvorech ještě stále pracují. Jedná se o antistresové vykreslovánky velikosti A3 se zahradní tématikou, děti si samy vybraly zahradu, která se jim nejvíc líbila a tu postupně vybarvovují. Na závěr měsíce jsme pro děti připravily akci na hřišti naší školy: Den úsměvů, akce se zúčastnilo 50 dětí ze všech družinových tříd na budově 1.stupně. Děti plnily 5 disciplín, u jejich plnění bylo veselo: např. Nezbedný balonek, Padák, Módní přehlídka, Žužu na niti. Na ukončenou na děti čekala pizza. První tři družstva získala i drobné a praktické ceny.

   

   

       

   

  

Duben přinesl aprílové počasí se vším všudy – prožili jsme dny sluníčkové, kdy jsme mohli být venku na školním hřišti a trávit čas na průlezkách, ale také nám apríl „nadělil sněhovou kalamitu“ a my mohli postavit „aprílového sněhuláka“.

Apríl jsme začali vtipně: každý si měl do družiny „přinést“ vlastní vtip a přednést ho před všemi. Navštívil nás i kouzelník! Na „iluzionistu“ si zahrál Martin Michálek ze 4.C a předvedl našim dětem naučené triky s kartami, s kelímky a kostkou.

Před Velikonoci si děti mohli ušít fleecového zajíčka. Na chodbě u naší družiny jsme vyvěsili soutěž: děti z ostatních družin hodnotí a bodují kraslice, které jsme vytvořili.

Také jsme se v tomto měsíci rozhodli věnovat knihám: každý měl za úkol přinést do družiny knihu, kterou čte nebo má nejraději. O knize jsme si povídali, četli a kreslili oblíbeného hrdinu.

Měsíc jsme zakončili výrobou čarodějnic – zápichu. Celý duben provázely naši družinu Soutěžní kvízy asistentky Báry.

     

  

Ostatní fotky z dění v družině:

  

  

  

  

A ještě pár fotek z „Malování pastelem“:

  

 

Měsíc březen začal jarními prázdninami a hned po nich jsme se rozhodli naší družinu proměnit ve Fanfárii, navštívil nás František i Fanynka z Kouzelné školky. Strávili u nás dva týdny, byli s námi na obědě – zjistit jak děti obědvají, každé odpoledne jsme si s nimi povídali a četli o tom, jak se žije u nás a jak ve Fanfárii. Dětem se návštěvě obou maňásků moc líbila, společně jsme si užili smíchu a srandy. V polovině března jsme přivítali v družině jaro – vyzdobili jsme si jarně družinu. Děti malovali zentangle kytičky, ptáčky, jarní omalovánku, velikonoční vajíčka, které jsme vystavili na chodbě u naší družiny. Jarní sluníčko nás všechny láká ven a proto teď více času trávíme na hřišti a školní zahradě.

  

  

  

V naší družině máme pár „zapálených běžců“, trénují běh okolo našeho sportovního hřiště a soupeří v čase! Většina závodníků se s časem dostane pod 1 minutu!!!

  

Naše zentanglová rozkvetlá „jarní zahrádka“ vypadá takto:

          

V Dovedných rukách jsme tento měsíc tvořily např. „Hyacinty“….

  

 

Leden nám utekl jako voda a po pololetních prázdninách jsme se opět sešli v naší společné družině. Děti nám vyprávěly, jak strávily ono zmíněné volno a společně jsme si připomněli pranostiky souvisejí s měsícem únorem, neboť ten byl před námi. Děti vyráběly dárečky svým maminkám, tetám, babičkám nebo prostě jen tak pro radost k Valentýnu. 7.února jsme společně vyrazili do lesa, odnést zvířátkům nějaké dobrůtky, které jim jistě v mrazech, které nastaly, udělaly radost jejím bříškům.

    

    

     

V tomto měsíci jsme se rozhodli věnovat týden sourozencům, povídali jsme si o vztazích, o rodině, o tom kdo jakého a kolik sourozenců má.  A také jsem 24.února připravili pro děti školní družiny soutěžní hru s názvem „Bratři a sestry v triku“. Sourozenci, kteří přišli oblečení ve stejném, případně podobném,  triku,  získali již první soutěžní body! Za zmínku stojí, že někteří si na tuto soutěž už doma „přímo vlastnoručně vyzdobili  trička“.  Připravené disciplíny  prověřily, nakolik spolu sourozenci  umí  spolupracovat a domluvit se mezi sebou, a to i třeba „beze slov“.  Na stanovištích bylo veselo, „bráchové i ségry“ si pomáhali, jak jen to šlo. Například u disciplíny s názvem „Komínky“ se  ukázalo, jak kdo umí poskládat tričko a kdo je naučený skládat je do skříně! Pro vítězné páry byly připravené krásné ceny, velkou část z nich věnoval naší škole Insportline s.r.o. Vítkov.  A jak jsme se všichni na závěr při rozloučení shodli: mít „bráchu nebo ségru“ je zkrátka PRIMA!

  

 

                                                                            

Nový rok 2017 jsme s dětmi zahájili „Tříkralově“ – to znamená, že děti vyráběly ve výtvarné činnosti „Tři krále“ skládané z papíru, povídali jsme si přitom o jejich biblickém příběhu, ale také jsme si více řekli o „tříkrálových charitativních sbírkách“, čemu a komu pomáhají, zazpívali jsme si koledu. V dalším lednovém týdnu se výrazně ochladilo a přišlo to pravé „zimní počasí“. S dětmi jsme každý den chodili po obědě ven, aby si mohli užít sněhu. Za velkého mrazu se se sněhem špatně pracovalo, ale další dny, po oteplení, šly stavět sněhuláci! A tak děti v rámci projektu „Sněhulák pro Afriku“ postavily na našem hřišti sněhuláky, moc je to bavilo, „doma v družině“ jsme si pak dopřáli „čaj na zahřátí“. A když se nedařilo stavět sněhuláky ze sněhu – vůbec nám to nevadilo, vyráběli jsme sněhuláky papírové :-).

    

Naši „Páni kluci – stavitelé“ – koukejte co se jim podařilo:

 

  

 

18.ledna jsme s dětmi vyrazili na místní stadion, uspořádaly jsme pro ně „Radovánky na sněhu“. Ikdyž bylo mrazivo, nálada a radost ze sněhu, bobování, klouzání byla veliká.     

Naše asistentka Bára tento měsíc přišla s „novinkou“ – soutěžními kvízy. Děti každý týden nadšeně hádají například názvy pohádek, rozlišují optické klamy, řeší hlavolamy, po týdnu jsou vyhlášení vítězové a oceněni.

 

Už od začátku měsíce jsme v naší prosincové družině adventní čas trávili společným vyprávěním, těšením se na Vánoce a tvorbou drobných dárečků a ozdůbek. Děti vyráběly čertovské záložky a mikulášské kapsy pro dobroty, Vánoční skřítky a také psaly dopis Ježíškovi. Aby nám čas do Vánoc rychleji ubíhal, děti si v pracovní činnosti zhotovily adventní kalendář „Vánoční stromeček“, který postupně den za dnem vybarvovaly, aby si jej těsně před Vánoci odnesly domů…  

13.prosince odpoledne jsme uspořádaly pro naše děti a jejich rodiče i prarodiče – Vánoční dílničku. Domů si po společně stráveném předvánočním čase odnášeli svícny a ozdobné vločky.  Všem se výrobky moc povedly a o tom svědčí i naše fotografie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

A 16.prosince jsme pozvaly do „Dovedných rukou“ rodiče těch dětí, které k nám do družiny dochází už několik let. Příjemná přátelská atmosféra na nám umocnila kouzlo blížících se Vánoc.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

A co se dělo v naší družině v listopadu?

Listopad přinesl první sníh a tak jsme společně s dětmi v odpolední výtvarné činnosti malovali „bílého koně sv. Martina“, také jsme četli legendu o sv. Martinovi. V pracovní činnosti, inspirováni sněhem, vyráběli jsme lyžaře a lyžařky a zasněžené stromky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

Ale také jsme pro všechny děti školní družiny připravily společnou akci – Lampionový průvod. Dětem se akce velmi líbila a to hlavně proto, že v parku za kostelem čekali na děti neposední „skřítkové se svou babičkou“. Děti si užily smíchu i napětí a to když skřítky musely v setmělém parku mezi stromy najít a přivézt na lavečku k babičce.

dscf4526   dscf4592

dscf4633   dscf4607

Téměř celý měsíc ještě pokračovala soutěž o Nejhezčí mandalu. Mandaly byly velikosti A3, dětem dalo hodně práce je vybarvit a některé z nich byly vybarveny opravdu dokonale 🙂 Vybraly jsme 10 TOP a vítěze jsme ocenily sladkou odměnou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

22.listopad byl vyhlášen jako Mezinárodní den pozdravů – spolu s dětmi jsme si povídali o tom, jaký význam má „pozdravit a přát si vzájemně Dobrý den“. Děti dostaly za „domácí družinový úkol“ vyhledat si doma nějaký pozdrav v cizím jazyce. Krom angličtiny, kterou se děti již učí, zazněly v družině pozdravy z Francie, Itálie, Španělska, Polska i Ruska.

Již druhým měsícem se každé pondělí odpoledne schází pravidelně skupinka dětí v „Deskových hrách“. Děti hrají logické hry, šachy, skládají hlavolamy – např. Pyramidu z dřevěných kuliček. Při Balanční hře děti musí pečlivě vyvažovat závaží na citlivém stojánku. Při hře Deference hledají rozdíly na obrázcích. Oblíbenou hrou je Carcassonne – dětem na stole vzniká mapa krajiny s hrady, řetězce cest. Děti se učí i další nové hry – jako např. Jožin z bažin a Umí prase létat. Oblíbenou hrou na postřeh je Fingo.    A ještě na děti čekají další hry – jako např. Katamíno a Šplouch!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od začátku měsíce října máme nově v naší družině asistentku pedagoga Barču Valovou, která pomáhá spolu s námi dětem v přípravě do školy nebo s domácími úkoly. Také sebou často přináší nové nápady na tvoření. Věnuje se dětem i tak, že jim čte příběhy k zamyšlení a hraje společenské hry a zapojuje se do veškerých aktivit naší družiny. Děti i my jsme rádi, že je s námi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nastal podzim a my jsme v říjnu zaměřily činnost naší družiny tématicky – „podzim“. Z kraje měsíce, když nám to počasí ještě dovolovalo, jsme pravidelně po obědě chodily ven. Při hře „Vybíjená“ si děti dávaly různé přezdívky a bylo nám na čerstvém vzduchu veselo. Na školním hřišti ještě děti mohli sbírat lískové oříšky a že jich letos bylo hojně! V družině ve výtvarné činnosti děti vyráběly draky, které vybarvovaly prstovými barvami a to je moc bavilo, protože si mohly záměrně „ušpinit“ ruce barvami. Nově jsme naučily děti malovat tuží „zentangle“, což se dělá tak, že se na výkres nakreslí základní obrys předmětu, v našem případě to byly jablka a hrušky, který se pak rozdělí na více částí a ty se následně vybarvují různými tvary, prvky, písmeny. Výrobky dětí jsme vyzdobily chodbu před naší družinou, kde si je můžete prohlédnout. V naší škole jsme se rozhodly, že se školní kalendář na nový rok vyzdobí fotografiemi výtvarných obrázků dětí na téma „Pohádky a bajky“. Musíme se zmínit o tom, že děti jsou velmi šikovné a rády tvoří. Při jedné z odpoledních besed jsme také děti učily reflexní masáž rukou. Nejen kluci rádi hrají Osadníky z Katanu a krom Lega, které je většinou právě pro kluky, máme v družině dřevěnou stavebnici Simonu: a to se ke stavbě domů a věží přidají rády i holky. Vyhlásily jsme soutěž „Nejkrásnější mandala“, která stále probíhá a ty nej obdrží sladko odměnu. Před podzimními prázdninami děti přišly do družiny v rámci Hallooweenu v maskách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na konci měsíce září v rámci projektu Den činu naši družinu navštívili milí přátelé z Madagaskaru! Plyšové postavy z oblíbeného dětského filmu – král Jelimán a lev Alex pro naše děti hrály p.vedoucí vychovatelka Karína Kopecká a asistentka pedagoga Barbora Valová. Spolu s nimi přišla do družiny veselá nálada, smích i tanec…Já tak rád trsám, trsám 🙂

dscf3937 dscf3936

Nový školní rok jsme společně zahájili v prostorách naší družinové třídy v budově I.stupně, tedy bývalé budovy Gymnázia. Zejména naši druháčci si pomalu zvykají na nový systém chodu družiny – nezůstávají v družině nad jídelnou, ale vrací se zpět po obědě na budovu I.stupně. A musíme uznat, že na konci měsíce září už jsou moc šikovní a pamatují si, že je třeba sebou brát přezůvky a zase si je přinést zpět. Děti jsme se seznámily s pravidly chování v naší družině – např. jak kouzelné je slůvko „prosím“ a jak potěší slovo „děkuji“. V našem družinovém bytě jsou dvě oddělení a je tedy nutné brát více ohledu na děti kolem sebe a udržovat více v pořádku hračky, hry a vybavení  naší družiny.

V seznamovacím týdnu si děti mohli vyrobit v rámci tvořivé činnosti – kamaráda Šášu. Dále jsme využili stará CD a děti si vyráběly zápich „Ježek“. V pracovní činnosti děti malovaly  jablíčka a hrušky a zdobily je papírovou mozaikou. Společně jsme přivítali podzim a v tomto týdnu už jsme zdobili naši družinu papírovými draky. Ve společném čtení jsme četli humornou sbírku básní pro děti Chytrý pejsek pro kokínko a knížku říkanek a příběhů Přidejte se ke zvířátkům. Za pěkného počasí pobýváme s dětmi venku na hřišti, kde hrajeme napři. Ringo, Vybíjenou anebo si dáváme „Kolečka kolem hřiště na čas“, také si děti mohou zadovádět na průlezkách na zahradě v areálu naší školy. A pokud nám počasí nepřeje, trávíme čas v družinové třídě např. tím, že hrajeme Osadníky z Katanu, Tučňáky na ledu, Dixit a Ubongo. Také jsme děti naučily hrát  Živé pexeso a Opilého námořníka. S velkou oblibou hrajeme Tichou poštu – např. když na sebe čekáme v jídelně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V rámci zájmového útvaru Malování pastelem jsme s dětmi malovali – Lásku a v další hodině Krabici zbytečností.

V Dovedných rukách si děti vyrobily papírového Draka a v další hodině si ušily fleecovou Sovičku.