příspěvková organizace

Lukáš Váňa

Ve středu 12. února proběhlo školní kolo Biologické olympiády v kategoriích B, C a D. Tématem 54. ročníku byl Těžký život ve vodě pro kategorii C a D a Nepřátel se nelekejte a na množství nehleďte! pro kategorii B. Za gymnázium se zúčastnilo celkem 20 žáků. Řešili testové otázky, praktickou část zaměřenou na vliv detergentů na povrchové napětí a obtížné poznávání organismů. V kategorii B si se skvělým výsledkem 78 bodů zasloužila postup Klára Vašutová ze třídy kvinty. V kategorii C postupují do dalšího kola Vojtěch Jakubík ze třídy kvarty a Tereza Šusterová z tercie. V kategorii D dosáhli nejlepšího výsledku Filip Jedinák a Veronika Adamcová ze sekundy. Žáci mají jeden měsíc na zpracování vstupních úkolů, které jsou podmínkou k postupu do okresního kola.

Výhercům gratulujeme.

Mgr. Milena Mačáková

Dne 12. 2. 2020 se žáci kvarty – septimy zúčastnili přednášky s názvem Média a schopnost kritického myšlení, kterou si pro ně připravil Mgr. Petr Fabián, Ph.D. z Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Cílem této aktivity bylo naučit se pracovat se záplavou komunikátů, které dennodenně přijímáme. Přednášející přítomným vysvětlil základy kritického myšlení, věcné diskuze a kontroly informací. Zmínil se rovněž o důvodech pro tvorbu dezinformací a procesu jejich šíření. Přednáška byla doplněna o ukázkové příklady z médií.

Mgr. Andrea Mášová

V úterý 28. 1. se v rámci Biologicko – chemického semináře odehrála přednáška bývalé studentky gymnázia Michaely Konečné, která studuje obor Ergoterapie na Ostravské univerzitě. Co je to vlastně ergoterapie? Na tuto otázku jsme si dosud nedokázali odpovědět. Přednášející nás během první půlhodiny seznámila s tímto pojmem od historie až po uplatnění absolventů v nemocnicích, lázních či jiných zařízeních.  Dozvěděli jsme se například, že ergoterapeutů je v Česku nedostatek nebo co obnáší samotné studium na vysoké škole. Myslím, že tato přednáška byla pro všechny přítomné studenty velmi zajímavá a obohacující.

Dita Baraňáková, septima

 

I v letošním roce byla na naší škole uspořádána školní kola soutěží v angličtině. Jako tradičně měla nejprve část hromadnou, v níž byli všichni žáci spadající do příslušné kategorie testováni z poslechu, porozumění čtenému textu a znalostí slovní zásoby a gramatiky. Ti nejlepší následně postoupili do ústního kola, v němž popisovali obrázky a bez přípravy hovořili na vylosované téma.

Výsledky soutěží jsou následující:

30. 1. 2020 – kategorie ZŠ II. A (8. a 9. třídy):

1. Jakub Kubiš (9. A)

2. Tomáš Raus (9. B)

3. Jan Ihnát (9. A)

 

28. 1. 2020 – kategorie VG I. B (prima a sekunda):

1. Veronika Adamcová (sekunda)

2. Diana Marie Hrabálková (sekunda)

3. Václav Demel (prima)

 

16. 12. 2019 – kategorie VG II. B (tercie a kvarta):

1. Jáchym Chroust (kvarta)

2. Aleš Till (kvarta)

3. Samuel Metelka (tercie)

 

9. 12. 2019 – kategorie G III. A (kvinta, sexta, septima):

1. Jan Leher (septima)

2. Dominik Nedzbala (septima)

2. Matylda Gintarová (sexta)

 

Vítězové (v kategoriích VG II. B a G III. A i soutěžící na 2. místě) postupují do okresních kol, která se budou konat v únoru v Opavě. Všem soutěžícím děkujeme za účast.

PhDr. Jana Ambrožová

              

Myslet a vidět sociologicky! Na Katedře sociologie Filozofické fakulty OU se 28. ledna konaly Sociologické dny, které navštívili studenti z kvinty a septimy. Přednáška „Fake news“: jak se zorientovat v „postpravdivém“ světě měla ukázat, jak nám humanitní vědy a zejména sociologie mohou pomoci se zorientovat v současném světě, v němž roste význam politického populismu, dezinformačních kampaní a protichůdných interpretací. Přenášející demonstroval na aktuálních příkladech rozdíly mezi ověřitelnými fakty a informacemi, u kterých jako by si už nikdo nebyl jistý tím, co je pravda a co pouze „fake news“. Druhá přednáška Styl městských subkultur nabídla uvedení do sociologie subkultur. Ukázala jejich původ i vysvětlení, proč jsou pro členy subkultur tolik důležité stylové prvky – hudební styl, názory, postoje, životní pocity. Přednášející velmi poutavou formou představil některé známé (punkeři, skinheads, hipsteři) i méně známé (teds, mods, beatniks) zástupce subkultur.

Mgr. Jana Kravčíková

 

Stejně jako vloni jsme pro letošní lyžařský kurz žáků sedmých tříd a sekundy zvolili Hotel Sněžník na Dolní Moravě. Po příjezdu jsme si šli prohlédnout lyžařský areál. I když v našich podmínkách zatím moc sněhové nadílky nenapadlo, sjezdovky byly zasněžené a nachystané pro výcvik našich nedočkavých žáků. Na sjezdovkách jsme strávili čtyři dny. Ve středu jedna  malá skupina vyrazila na stezku v oblacích a větší část kurzu šla vyzkoušet novou bobovou dráhu. Žáky neodradila ani velká zima. Myslím, že si všichni lyžařský kurz užili, někteří se naučili lyžovat a snowboardovat, ti, kteří to už uměli, se určitě zdokonalili. Nezbývá než účastníky lyžařského kurzu pochválit, protože nám dělali radost. Takže nic nebrání tomu, aby se žáci nynějších šestých tříd, mohli začít těšit na lyžařský kurz na Dolní Moravě v příštím školním roce.                                                 

Děkujeme městu Vítkov za příspěvek 2000,- Kč na žáka.

Mgr. Zuzana Peterová Drimajová