příspěvková organizace

V pondělí  7. 5. se výběr padesáti žáků gymnázia a ZŠ se zájmem o přírodní vědy a historii vydal do Prahy na unikátní výstavu Mumie světa. Tato výstava má v Evropě svou premiéru. Je umístěna v Křižíkových pavilonech na Výstavišti v pražských Holešovicích. Vznikla ve vzájemné spolupráci  předních  renomovaných vědců, archeologů, lékařů a kulturních antropologů. Představila nám fascinující mumie a artefakty zapůjčené ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek. Nahlédli jsme do života lidí z různých epoch a oblastí světa včetně Evropy, Jižní Ameriky a starověkého Egypta. Měli jsme možnost odhalit nečekaná tajemství  dávných kultur a civilizací. Asi nejvíce ohlasů mezi žáky získala tzv. Burnsova sbírka. Allen Burns – skotský profesor anatomie, lékař a patolog vytvořil tuto sbírku dosud neznámou metodou mumifikace. Preparáty však zůstaly zcela zachovány. Neméně úžasu vyvolaly i mumie rodiny Orlovits z maďarského Vácu,  která podlehla tuberkulóze. Těla byla nalezena v roce 1994 v zapomenuté podzemní kryptě. Právě díky shodě náhod a správnému proudění vzduchu zůstala v perfektním stavu. Obdivovali jsme rovněž sbírku zmenšených hlav bojovníků tzv. tsantsy, které byly používány jako rituální předměty přinášející svému nositeli sílu. Zvláštní  rituál prováděl amazonský kmen Chívarové. Proces zmenšování hlavy znali jen zasvěcení. Bojovník odsekl hlavu svého nepřítele, odřízl z lebky skalp s vlasy i kůží z obličeje. Pod vedením šamana ponořil skalp do vroucí vody se šťávou z listů bylin, aby se zabránilo odpadnutí vlasů.  Kůže se scvrkla na poloviční velikost. Následovalo tvarování v kouři do podoby nepřátelského válečníka. Celý proces trval cca týden. Seznámili jsme se s detaily přírodní mumifikace i chemickými postupy, které používali již ve starověkém Egyptě. Zajímavé byly i poutavé příběhy z egyptské mytologie o Esetě a Usirovi. Po výstavě následoval rozchod a pro zájemce procházka historickým centrem Prahy. Radost z exkurze nepokazilo ani  40 minutové zpoždění vlaku a konec naší expedice v Hranicích na Moravě. Děkujeme všem obětavým rodičům za pomoc s rozvozem žáků.

 

Mgr. Milena Mačáková

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mumie 1 (1) Mumie světa 2 Mumie světa