příspěvková organizace

V loňském školním roce se tým 6.G ve složení Jan Kundrát, Alexandr Pisani a Patrik Lamatschek zúčastnil 10. ročníku soutěže Spotřeba pro život, kterou vyhlašuje spotřebitelská organizace dTest pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Olgy Sehnalové, MBA. Tým sexty sestavil poutavý obsahově a graficky výborně provedený časopis, který v široké konkurenci 54 středních škol obstál a zajistil tak týmu 1. místo. Hlavní výhrou byl pětidenní poznávací zájezd do Bruselu, který jsme absolvovali společně s výherci  2. a 3. místa (Gymnázium Slavičín a Gymnázium Jaroslava Heyrovského Praha) začátkem prosince. Z Vítkova jsme vyrazili v sobotu 1. 12. v časných ranních hodinách do Holešova, odkud vyjížděl autobus cestovní kanceláře. Následoval celodenní přesun přes Německo do Belgie a ubytování v luxusním hotelu Crowne Plaza v samotném centru Bruselu. Natěšení jsme ještě po dlouhé cestě absolvovali večerní procházku historickým jádrem města a vychutnali si kouzlo vánočního Bruselu. Bruselské náměstí Grand Place patří bezesporu k nejkrásnějším náměstím Evropy. Díky bohatě zdobeným cechovním domům a gotické radnici je zapsáno na Světovém seznamu Unesca. Emotivním zážitkem byla noční velkolepá světelná show za doprovodu vážné hudby. V neděli nás čekal celodenní výlet do malebných historických měst Gent a Brugge a nasátí atmosféry vánočních trhů. V pondělí dopoledne jsme navštívili park miniatur Mini-Europe a symbol Bruselu Atomium. Tato 165 miliardkrát zvětšená mřížka železa byla původně postavena kvůli Expu 58 a měla být po skončení Expa odstraněna. Kvůli velké oblibě byla ponechána a dnes je výraznou dominantou města. Odpoledne jsme zavítali do největšího univerzitního města Belgie Lovaně. Večer nás čekala slavnostní večeře s europoslankyní Olgou Sehnalovou v centru Bruselu. Úterní program zahrnoval návštěvu Evropského parlamentu, účast na zasedání S&D frakce, návštěvu vzdělávacího střediska EP Parlamentarium a prohlídku areálu evropských institucí u Schumannova náměstí. Ve večerních hodinách následoval odjezd do České republiky. Bohatí o nové informace a zážitky jsme se ve středu dopoledne vrátili domů. Moudrost, že cestování je nejlepší formou vzdělávání, se ve všech směrech potvrdila.

Mgr. Milena Mačáková

 

Soutěžit se vyplatí! Osobně jsme poznali europoslankyni  MUDr. Olgu Sehnalovou, díky které jsme měli jedinečnou možnost zúčastnit se jednání S&D frakce o porušování lidských práv v pásmu Gazy. Pochopili jsme principy fungování Evropského parlamentu a pronikli do samotného zákulisí vrcholné politiky. Měli jsme tu čest sedět při slavnostní večeři s jedním z asistentů europoslankyně a vést diskuzi o životě v Bruselu, náboženství, minoritách a dalších problémech, se kterými se současná Belgie potýká. Brusel je inspirativní město, které rozhodně stojí za to navštívit.

Honza, Patrik a Saša (7. G)