příspěvková organizace

Ve čtvrtek 6. 12. se žáci nižšího gymnázia a 6. ročníků ZŠ zúčastnili programu Mobilního planetária Klimatické změny. Cirkulární projekce nám přitažlivým způsobem ukázala, k jakým změnám klimatu v současné době dochází a jak je svým zodpovědným přístupem dokáže ovlivnit každý z nás. Žáci měli možnost seznámit se s celou řadou odborných termínů z oblasti ekologie např. globální oteplování, skleníkový efekt, skleníkové plyny, albedo, tání ledovců, zvyšování hladiny moří, ničení pralesů, desertifikace nebo klimatické extrémy.

Prostřednictvím pohlcující atmosféry fulldome jsme se ponořili do velkolepého prostředí měnící se přírodní krajiny. Od zkoumání meteorologických jevů ke zkoumání klimatických podmínek nám promítání na kupolové ploše poskytlo nezapomenutelný způsob, jak se dozvědět o této velmi aktuální ekologické problematice. Program byl rovněž obohacen o  interaktivní výklad lektora a diskuzi s žáky, kteří si uvědomili, že budoucnost planety Země záleží především na chování dnešní mladé generace.

Slovy francouzského ochránce přírody a výzkumníka moří a oceánů Jacquese-Yvese Cousteaua:

 „Budoucí generace nám neodpustí, že jsme zničili jejich poslední šanci na přežití. “

Mgr. Milena Mačáková