příspěvková organizace

Přednáška byla zaměřena na srovnání oslav Vánoc ve vybraných zemích EU, žáci byli seznámení s původem Vánoc, s vánočními tradicemi, pokrmy či kuriozitami napříč Evropou.

Děti si nejprve připomněly, proč vlastně slavíme Vánoce a jaký je jejich původ a také shrnuly, jaké tradice považují za typické pro české Vánoce. V dalším programu se přednášející zaměřily na srovnání s dalšími evropskými státy. Děti se seznámily např. s čarodějnicí Befanou, která naděluje dárky v Itálii nebo skřítkem Tomtem ze Švédska. Děti také zjistily, proč se v jiných zemích těší především na Mikuláše, nebo naopak velmi očekávají příchod tří králů. Další část byla věnována také symbolům Vánoc, odkud pochází tradice zdobení stromečku, či vynález skleněných baněk, kam děti schovávají vánoční dopisy, kde sledují místo tradičních pohádek Kačera Donalda nebo kde se stále chodí koledovat dům od domu. Řeč byla také o vánočních pochutinách, co ostatní jedí, když ne kapra, a jaké sladkosti mají v jiných zemích rádi, když tolik nepečou cukroví. Nové vědomosti si pak děti ověřily v závěrečném kvízu.

Děkujeme přednášejícím Mgr. Lence Foniokové z Eurocentra Ostrava a Ing. Janě Juříčkové z Europe Direct Ostrava, které žáky 3. – 5. tříd přednáškou provázely. Těšíme se na další spolupráci a setkání, tentokrát na zajímavé téma Velikonoce.

Mgr. Dáša Kalužová