příspěvková organizace

Firma MK Fruit s.r.o., která v rámci projektu „Ovoce do škol“ dováží do naší školy balíčky ovoce a zeleniny, si pro žáky 1. a 2. stupně připravila doprovodný program – „Vitamínový den“.

19. března si žáci 1. stupně a 20. března žáci 2. stupně pod vedením lektorek společně zopakovali potraviny, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Ve skupinkách si pak vykrajovali zdravé nepečené cukroví z rozemletých slunečnicových semínek a rozinek. Na svém výrobku si žáci mohli pochutnat.

Na dalším stanovišti měli možnost vidět výrobu ovocné a zeleninové šťávy lisováním za studena. Na šnekovém lisu, který měl průhledný obal, mohli názorně pozorovat celý proces lisování nejrůznějších druhů ovoce a zeleniny (někdy i neobvyklých, např. červená řepa, celer a jiné) od drcení až po vytékání šťávy přes filtr. Dále se děti seznámily s výrobou mléčných koktejlů s ovocem.

Celý program byl doplněn ochutnávkou nejen šťáv a koktejlů, ale také čerstvého ovoce a zeleniny. Nakonec ještě žáci ochutnali jeden z produktů firmy Ovocňák – 100% čistou přírodní šťávu vyrobenou z čerstvého ovoce a zeleniny bez konzervantů a sladidel. Cílem projektu bylo zvýšit oblibu produktů z ovoce a zeleniny, vytvořit stravovací návyk ve výživě dětí a zlepšit jejich zdravotní stav.

 

Mgr. Jana Hanušová