příspěvková organizace

V předposledním listopadovém dni navštívili žáci sedmých ročníků a sekundy divadelní adaptaci kultovní knížky pro děti a mládež Babička drsňačka z pera proslulého britského autora Davida Walliamse, kterou uvedla činohra Slezského divadla v Opavě. Jednalo se o crazy komedii, kterou režisér spolu se scénografem posunul do podoby jevištního komiksu.

Vtipný a přitom hluboce lidský a dojemný příběh s chytrým slovním humorem a napětím téměř detektivním, potrhlý přesně tak akorát. Ben rád čte „Týdeník instalatéra“ a je přesvědčen o tom, že má naprosto nudnou babičku, která je navíc děsně cítit po kapustě. Jenže člověka může docela zaskočit, když v její dóze na sušenky objeví šperky nebo když zastihne svou babičku oblečenou jako Ninja, jak neohroženě brázdí ztemnělé ulice na svém vozítku. A tak se jednoho pátečního večera může klidně odehrát největší zločin všech dob, někdo může klidně ukrást královské korunovační klenoty. To protože staří lidé mívají docela často neuvěřitelná tajemství.

Vtipný a přitom hluboce lidský příběh je přesně tak akorát potrhlý, postavy lehce nadsazené a slovní humor chytrý. Hra je velmi srozumitelná a najdeme v ní legraci, napětí téměř až detektivní, výpravy za dobrodružstvím, setkání s nečekanými postavami a budou i dojemné okamžiky.

Opavská Babička drsňačka je zdařilou inscenací pro mládež a zároveň dobrou ukázkou žánru rodinné komedie, nabízí efektní a vkusnou zábavu, ale i patřičný důraz na vzájemnou lásku mezi všemi generacemi. Mladým lidem, kteří teprve hledají svůj vztah k divadlu, ukazuje, že návštěva divadelního představení může být velice dobrou zábavou.