příspěvková organizace

V pátek 22. února 2019 do Vítkova zavítal pan Vladislav Kučík, který byl scénáristou filmu Jan, který byl natočen v roce 1991. Film připomíná osobnost Jana Zajíce a jeho čin z
25. února 1969. Žáci naší školy měli tedy jedinečnou příležitost v Kulturním domě ve Vítkově zhlédnout film, ale také seznámit se s člověkem, který se na jeho tvorbě podílel.

Na úvod pan Kučík ve stručnosti představil samotný film, objasnil okolnosti jeho vzniku, ale snažil se všem přítomným také přiblížit dobu, ve které Jan žil. Objasnil nám, proč například film nemohl být natáčen v autentických prostorách šumperské střední školy, jak komunikoval s rodiči Jana Zajíce, aby od nich dostal souhlas k natočení filmu. Uvedl také jména herců, kteří v tomto snímku hráli.  

Po skončení filmu Pan Kučík velmi rád zodpověděl všechny otázky, dokonce nejoriginálnější dotaz, který položila žákyně 9. ročníku, byl odměněn malou pozorností. Pana Kučíka se ptala na jeho osobní názor na tento čin. Další dotazy se týkaly například délky natáčení filmu, osobního setkání s rodinou Jana Zajíce a jiné další.

Po celou dobu akce byla v kulturním domě také přítomna Česká televize, která pořizovala záběry. Na závěr také 3 žákyně naší školy zodpověděly paní reportérce dotazy, které se týkaly víceméně zhodnocení filmu a také jejich názoru na čin Jana Zajíce.

Věřím, že film přiblížil žákům osobnost Jana Zajíce, která je spjata s městem Vítkovem. Přestože byl film natočen jinak, než jsou žáci dnes zvyklí, film se jim líbil a určitě takového zpestření výuky vítají.

Mgr. Michaela Škrabalová