příspěvková organizace

Hvězdné melodie stříbrného plátna se ve čtvrtek rozezněly v podání Janáčkovy filharmonie. Program s názvem Klasika na plátně přilákal publikum z celého Moravskoslezského kraje.  Ostravské filharmoniky vedl dirigent Jan Kučera a v sólové roli vystoupila sopranistka Patricia Janečková. Moderátory večera byli známí ostravští herci Lada Bělašková a Vladimír Polák.

Filmová hudba je fenomén, kterému podléhají i lidé, kteří klasickou hudbu neposlouchají. Pro naše žáky byl koncert jedinečnou příležitostí seznámit se s živým zvukem nástrojů symfonického orchestru. Vedle skvělé hudby se dalo také koukat na velkou obrazovku, která doprovázela hudbu sekvencemi fotografií z jednotlivých filmů.

Jako první zazněla Straussova introdukce k symfonické básni Tak pravil Zarathustra, kterou geniálně zakomponoval do svého filmu Vesmírná Odyssea režisér Stanley Kubrick. Filmový western byl představen filmem Hodný, zlý a ošklivý s hudbou Ennia Morriconeho, v níž se poprvé představila sopranistka Patricia Janečková. Film Čistá duše vypráví  skutečný příběh matematika Johna Nashe, který získal Nobelovu cenu za ekonomii.  I v této dokonalé filmové hudbě Jamese Hornera zaujal posluchače krásný hlas Patricie Janečkové.  Bez příznačné hudby by nebyl žádný horor strašidelný. Krátká ukázka skladatele B. Hermanna z filmu Psycho, nenechala žádného posluchače na pochybách, že to tak je. Nemohl absentovat také žánr fantasy, který na přelomu tisíciletí dominoval filmovým žebříčkům a byl určitě nejbližší našim žákům.  Vedle Harryho Pottera (téma Hedviky) Johna Williamse zazněl majestátní Pán prstenů Howarda Shorea. Druhou ukázkou z pera Johna Williamse byla hudba k filmu Star Wars . Na závěr zazněla hudba Richarda Wagnera – Jízda Valkýr. Tato klasická hudba provázela válečný film Apokalypsa.

Představení se účastnilo 166 žáků naší školy. Jediné co nás mrzelo, bylo to, že v dopoledním programu pro žáky byl program oproti večernímu vystoupení zkrácen. Všichni bychom totiž chtěli ještě sedět a poslouchat dál a dál….

Mgr. Helena Kozlová