• 18.10.2019
  • Lukáš Váňa

Noc vědců 27. 9. 2019

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která má za cíl vtáhnout návštěvníky do inspirujícího prostředí vědy a technologií z celého světa.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Účastníci během ní poznávají a snaží se pochopit svět plný fascinujících novinek, objevů a vynálezů. Akce má tradici již od roku 2005. Postupně získává na popularitě, jak u dospělých, tak u těch nejmenších, a rozšiřuje se do dalších měst a láká tak stále více a více nadšenců.

Dne 27. září 2019 započal 15. ročník s mottem „Šetrně k planetě“. Zájemci se během tohoto dne mohli zúčastnit a vybrat si z programu z více než 100 míst po celé České republice.

Já si vybral program Noci vědců na Přírodovědecké fakultě v Ostravě, kde se konaly různé přednášky, workshopy, poradny a komentované ukázky. Návštěvníky určitě oslnil workshop „3D tiskárna může šetřit peníze i planetu. Jak?“, který důsledně ukázal, jak pracuje 3D tiskárna. Co dokáže, jaké jsou její výhody, nebo naopak nedostatky.

Dále se zájemci mohli těšit na komentovanou přednášku ohledně množství odpadů, které umí člověk vyprodukovat za rok. Kolik mořské flóry hyne kvůli globálnímu oteplování a jaký má nepříznivý následek.

Workshop s názvem „Člověk destruktor?“ vnesl lidem do paměti, jak moc dokáže člověk ničit svět kolem, jaký vliv má české zemědělství, jak moc je spotřeba jídla a vody limitující pro další živé organismy. Bylo poukázáno na rozdíly mezi sečenými a nesečenými plochami co do biodiverzity, byly popsány rozdílné přístupy v zemědělství. Workshop se zaměřil také na vodu a její spotřebu, nebo třeba na to, jak průměrný Čech ovlivní to, co se děje v mořích.

Lidé odcházeli příjemně vyčerpáni z chytré zábavy. Každý, kdo se zúčastnil, by určitě pověděl, že to byla Noc, na kterou nikdy nezapomenou. Proč tedy příští rok nevyužít volný pátek a nevydat se objevovat, co se děje „tam venku“ a nepřiučit se něčemu novému?

Jan Kundrát, VIII. G