• 12.2.2023

Přednáška "Nové metody molekulární biologie"

Ve čtvrtek 9. února se žáci septimy a oktávy zaposlouchali do odborné přednášky Nové metody molekulární biologie a jejich aplikace v praxi Mgr. Jiřího Pergnera, Ph. D z Ostravské univerzity. Dozvěděli se zajímavé informace nejen o struktuře DNA, ale především o editaci genu CRISPR, tedy nejvýkonnějšímu nástroji pro úpravu genů v současnosti, kterou lze úspěšně modifikovat genomy organismů, jeho aplikaci v medicíně (možná léčba onkologických onemocnění, AIDS, muskulární dystrofie) a biotechnologii (úzce cílená krisprová antibiotika, která zlikvidují pouze původce nemoci). Přínosem bylo rovněž osvětlení principu PCR testů, které většina z nás zažila v období pandemie Covid - 19 na vlastní kůži. Žáci měli možnost nahlédnout do zákoutí  výzkumné laboratoře, vyzkoušet si v praxi proces mikropipetování a prozkoumat modelové organismy z rodu Euglena. Seznámili se také s širokou nabídkou oborů, které lze studovat na Přírodovědecké fakultě OU.

Mgr. Milena Mačáková