• 26.11.2021

Přednáška "Regionální geologie"

Ve čtvrtek 25. 11. se žáci kvarty v rámci výuky geologie zúčastnili zajímavé biologické přednášky bývalého absolventa našeho gymnázia Davida Machače, v současné době studenta posledního ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V úvodu hodiny se žáci dozvěděli o geomorfologii Nízkého Jeseníku, unikátní oblasti, kterou mají prakticky na dosah. Červená hora, Uhlířský vrch, Lávový proud u Meziny nebo Velký a Malý Roudný jsou místa přímo vybízející k prozkoumání a výletům, kde lze na vlastní oči pozorovat útvary vzniklé dávnou sopečnou činností. Poutavé vyprávění doprovázely názorné ukázky slepenců, drob a břidlic, tedy převážné části podloží Nízkého Jeseníku. Princip sedimentace hornin demonstroval David na jednoduchém názorném experimentu. Stačila voda, štěrk, písek a odměrný válec. Následoval stručný přehled geologického vývoje Země a zmínka o tehdejší flóře a fauně včetně vzorků zkamenělin z lokality Vikštejn. Odborná přednáška s řadou interaktivních prvků byla pro všechny kvartány vítaným zpestřením výuky geologie.

Mgr. Milena Mačáková