• 27.1.2022

Soutěž "Nebojme se myslet"

Dne 19. 12. 2021 se konalo první kolo dalšího ročníku filozofické soutěže Nebojme se myslet! pořádané Univerzitou Palackého v Olomouci. Již po dvanácté se do ní mohli zapojit studenti třetích a čtvrtých ročníků středních škol z celé republiky a zkusit si napsat esej na jedno ze zadaných témat.

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace se tento ročník, obdobně jako ten loňský, konal online z pohodlí domova. Čtyři témata ve formě citátů známých filozofů, mezi kterými nechyběl ani Thomas Nagel či Immanuel Kant, byla poslána na emailové adresy všech 131 účastníků. Naším úkolem poté bylo sepsat reagující esej v rozsahu 2-3 normostrany a splnit všechna zadaná kritéria.

Všechny práce si poté přečetli dva porotci, kteří je ohodnotili známkami od jedné do deseti a přidali i své hodnocení a připomínky, které jsou nepochybně dobrou zpětnou vazbou. Prvních dvacet nejlepších studentů nyní čeká druhé kolo soutěže, které má za úkol prověřit zvláště jejich jazykové kompetence a vybrat dva nejschopnější, kteří pojedou Českou republiku reprezentovat na Mezinárodní filozofickou olympiádu do Lisabonu.

I přes to, že jsem se neumístila mezi prvními dvaceti postupujícími, beru soutěž jako velmi dobrou zkušenost do budoucna.

Eliška Halamíčková, oktáva