• 10.10.2019

Workshop k soutěži ekoenergie 19 - chytrý region

Ve středu 9. 10. se dva dvoučlenné týmy ze tříd 4. G (Daniel Juroška, Vojtěch Jakubík) a 7. G (Vanda Bendíková, Kristýna Jamerová) zúčastnily workshopu k soutěži EkoEnergie19 – Chytrý region, konaném ve spolupráci se Střední školou teleinformatiky v Ostravě Porubě.

Ilustrační fotografie

Workshop byl zaměřen na čtyři hlavní okruhy:

1. Úspory energií jsou cool
  2. Obnovitelné zdroje energie a blízká budoucnost
  3. Užitečné odpady a jejich následné využití
  4. Smart region – zelená budoucnost MSK

Po blocích zajímavých odborných přednášek pedagogů Vysoké školy báňské – Ing. Tomáše Dvorského, Ph.D. a Ing. Dalibora Surovky, Ph.D. čekaly žáky dvě exkurze. Nejprve jsme zamířili do Centra ENET, unikátního výzkumného pracoviště VŠB, které se zaměřuje na priority uvedené v programu Horizont 2020 a připravuje projekty orientované na nové technologie obnovitelných zdrojů a akumulace energie např. Smart Grids a Smart Cities. Poté jsme se vydali do Ostravy Hulváků na návštěvu pasivního domu. Dozvěděli jsme se, že život v pasivním domě neznamená pouze úsporu nákladů na vytápění, ale i výrazné zlepšení zdravotních problémů. Zařízení, které pracuje i v noci, filtruje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. K výhodám pasivních domů patří:

• vyšší komfort života
  • extrémně nízké náklady na vytápění
  • stálý přívod čerstvého vzduchu
  • netvoří se průvan
  • vysoká tepelná pohoda v místnosti
  • příjemné teploty v zimě i v létě

Týmy mají nyní necelé dva měsíce na výběr a zpracování tématu. Finále soutěže se uskuteční ve středu 27. listopadu.

Držíme pěsti.

Mgr. Milena Mačáková