• 9.11.2022

Dušičky aneb Halloween po česku

Na druhý listopadový den připadá svátek Všech svatých nebo také Památka zesnulých, prostě Dušičky. Dušičky jsou tradičním katolickým svátkem slaveným 2. listopadu od 12. století jako vzpomínka na mrtvé. V současné době však na rozdíl od dob pohanských klademe na hroby na místo kamínků věnce a květiny a zapalujeme svíčky. U nás nepatří Halloween mezi tradiční svátek, ale každým rokem roste jeho obliba, zejména u mladých lidí. V některých městech a vesnicích se začínají stále více pořádat průvody v maskách s vydlabanými dýněmi jako svítilnami, lidé chodí na halloweenské párty a zdobí své domy strašidelnými dekoracemi.

Žákovské parlamenty 2. a 3. stupně uspořádaly ve středu 2. listopadu 2022 netradiční „dušičkovou oslavu“. Proto se u nás ve škole v tento den po chodbách proháněla nejrůznější strašidla, duchové, zombie, příšery a různá prapodivná stvoření. Udržet je ve třídách a v lavicích stálo pedagogy spoustu nadpozemské síly, hodně zaříkávadel a hromadu kouzelných formulí. I přesto se třídy s největším počtem kreativních masek dočkaly sladké halloweenské odměny.

Mgr. Jana Kravčíková