• 8.2.2023

Lekce jógy

V pondělí 30. 1. 2023 mi bylo ctí navštívit Základní školu a gymnázium Vítkov, konkrétně žáky 7. C. Dětem jsem chtěla představit jógovou praxi a navázat na učivo Výchovy ke zdraví – okruhu psychohygieny, odpočinku, sebereflexe, aj.

Na úvod jsme si vysvětlili:

1. Co se skrývá pod pojmem JÓGA?

2. Jaké jsou její základní stavební kameny?

3. Proč je dobré jógu cvičit?

4. Jak nám může v běžném denním životě pomoci?

Dokázal by někdo z vás na některou z výše uvedených otázek odpovědět? Ať už ANO či NE, všechno je dobře. V józe totiž neexistuje pravidlo o tom, co je správně, nebo špatně. Důležité je, abychom byli v souladu se sebou samým a nezapomínali na svůj dech.

Naučili jsme se praktikovat plný jógový dech, který je důležité používat jak u samotného cvičení, tak v průběhu každého dne. Zaktivovali jsme a protáhli všechny části těla, aby se rozehřály, protože jsme chtěli cvičit, ne si ublížit... Seznámili jsme se s nejznámější jógovou sestavou, kterou je Pozdrav slunci - Vinyasa flow - SURYA NAMASKAR . Jedná se o sestavu složenou z asán (pozic), do nichž se plynule přechází v rytmu přirozeného dechu. Na závěr lekce studenti zaslouženě relaxovali.

Za sebe bych chtěla říct, že jsem byla velice mile překvapena. Žáci byli velmi šikovní, ukáznění, vědomí, hodní, milí a pilně cvičili. Tímto bych jim chtěla moc poděkovat – možná jsme se s některými nepotkali naposled.

V neposlední řadě děkuji Mgr. Terezii Šímové za příležitost, za její přístup a vztah k dětem, za vnímání potřeby všestranného rozvoje a vzdělávání dětí.

Magdalena Pavlíková, lektor