• 3.3.2022

Projektový den v PC

V rámci projektu „Multimediální učebna ZŠG Vítkov“ realizovaného na základě výzvy MAS Opavsko – IROP – Vzdělávání 2020 s názvem „PC učebna“ (registrační číslo CZ.06.4.59/0.0/0.0/16_075/0014517), jsme žákům šestých a sedmých ročníků dne 28. února 2022 uspořádali společně s Městskou knihovnou ve Vítkově projektový den.

Dětské oddělení Knihovny Vítkov má velmi rozsáhlý a kvalitní knižní fond, paní Martina Šostá si pro žáky připravila a přinesla nabídku nových knih. Setkání jsme zahájili povídáním o knihách, o tom, zda a jaké knihy děti čtou a jak si je vybírají. V další části byly žákům představeny soutěže, které knihovna vyhlašuje a které jsou její nedílnou součástí. Soutěže jsou zaměřené na kreativitu dětí, ale také na podporu čtenářství, vyhledávání a třídění informací.

Knihovna disponuje novým knihovním systémem Tritius. Pro čtenáře to znamená hlavně zbrusu nový moderní webový katalog, který je již responzivní. Je tedy dobře použitelný na mobilech a tabletech, což využije zejména mladší generace. Při přihlášení do čtenářského konta mohou čtenáři knihy hodnotit, komentovat a doporučovat tak ostatním. Další z nových funkcí jsou například plán četby, kontrola výpůjček, rezervací a zaplacených poplatků. Žáci si tento systém mohli na počítačích vyzkoušet, včetně praktického vyhledávání knih.

V současné době je pro kvalitní vzdělávání nutné využívat nové formy a metody výuky, které budou pro žáky atraktivní a budou podněcovat jejich kreativitu a chuť se učit. Dlouhodobým cílem rozvoje knihoven je jejich intenzivnější zapojení do procesu vzdělávání a učení. Knihovna Vítkov je i pro naši školu nedílnou součástí vzdělávacího systému, proto by měla být i naším přirozeným partnerem.

Mgr. Jana Kravčíková