• 19.9.2022

Divadélko pro školy

Průřez českou divadelní tvorbou 20. století mohli v pátek, 16. 9. 2022, zhlédnout žáci osmých a devátých ročníků základní školy a žáci tercie až oktávy gymnázia. Herci Vít Roníček a Michal Moravec, patřící k souboru „Divadélko pro školy“, nás formou scének a skečů v průběhu představení nazvaného Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století seznámili s nejvýznamnějšími autory této doby a jejich díly.

Pásmo mapující vývoj českého divadla zahájili scénou z komedie Don Juan & comp. legendární dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich. Předválečnou tvorbu jsme si připomněli dramatizací románu Karla Čapka Válka s mloky. Velmi kladný ohlas měla kabaretní scéna divadla Semafor a píseň Tereza, jež herci věnovali jedné ze studentek. Moravská divadla zastupovalo divadlo Husa na provázku a známý muzikál Balada pro banditu – také zde hercům „pomohla“ jedna z žákyň, která se statečně zhostila role Eržiky. Nezapomnělo se ani na Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a jejich geniálního Járu Cimrmana, autoři takticky zvolili hru ze školního prostředí Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Představení se žákům velmi líbilo, spojení edukativního obsahu a vtipné formy zafungovalo na výbornou, sálem se takřka po celou dobu ozýval nadšený smích nejen žáků, ale i učitelů.

Mgr. Zuzana Kotrlová