Družina a klub

V rámci Světového dne laskavosti jsme se zapojili do projektu JSEMLASKAVEC. A protože tento projekt měl své datum 13. 11. 2017, uspořádali jsme ve školním klubu velkou Šicí dílnu.

Zamýšleli jsme se s dětmi nad tím, co je vlastně LASKAVOST. Myslíme si, že Laskavec je každý, kdo vykoná jakékoliv dobro pro druhého.  A někdy stačí jen dobré slovo, úsměv či podpora. A tak jsme zjistili, že i my KLUBÁCI konáme vlastně laskavost, aniž bychom si to uvědomili.  Již více jak 4 roky šijeme míčky z flísu pro děti do nemocnic a pediatrických ambulancí. Ani nepočítáme, kolik jsme jich už ušili, ale určitě by to bylo bezmála 2000. Zbytkový materiál nám s velkou laskavostí zdarma dodává firma EMITEX z Ostravy.  My pak každé ráno od 6,30 hodin usedáme k šití, pokud v klubu po hrách a soutěžích vyjde čas, šijeme také v pozdních odpoledních hodinách. Občas si uspořádáme Šicí dílnu, to když nám z ambulancí, nebo nemocnic volají, že už jim míčky došly a že by pro malé pacienty uvítali další.

A jak vypadá naše malá „šicí manufaktura“? Děti si jednotlivé kroky výroby popsaly po svém: v prvé řadě je zde sekce ŠKUBAČI – starají se o výplň do míčků, aby bylo duté vlákno nadýchané a jemné, pak následují OBKRESLOVAČI – ti pomocí osmičkové šablony obkreslí tvar na flís, nedílnou součástí naší minivýroby jsou STŘIHAČI a ŠPENDLÍKÁŘI – jejich úkolem je vystřihnout míčkový polotovar a řádně jej zkompletovat. Pak nastává šicí fáze, přichází na řadu STEHAŘI – míček nastehují a předávají ŠIČCE – to je paní vychovatelka, která míček ušije na šicím stroji. Ale to zdaleka není vše, je třeba ještě z míčku vypárat stehy, tady nastupují PÁRAČI. A blížíme se do finále PLNIČI – jejich cílem je naplnit míček tak, aby bylo dutého vlákna tak akorát. V samotném cíli se zašije otvor, který sloužil k plnění a je HOTOVO.

Není to tak jednoduché, ale když se k šití pustí pěkná hudba, upeče se dobrá buchta a proberou se všechny starosti, které s sebou přináší pubertální svět, jsou z takovéto práce velmi příjemné chvilky.

Pro nás je ovšem největší odměnou nadšení lékařů a hlavně dětí, které v ambulancích či v nemocnicích dostávají za statečnost míčky. Paní doktorky nám občas pošlou fotku spokojených malých pacientů a to je potom pro nás motor, šít dál, dělat „míčkovou laskavost“.