příspěvková organizace

 

Vítejte u nás ve spojeném oddělení

Naše oddělení jsou spojena do příjemného domáckého prostředí. Žáci mají možnost využívat více místností, ve kterých mohou relaxovat, hrát si s obchodem, kuchyňkou a kutilským stolkem, stavět z konstruktivních stavebnic, stavět z velkých molitanových kostek, mohou hrát společenské hry, skákat na trampolíně, tvořit z různých materiálů a naučit se řemeslných dovedností, mohou využít naší družinkovou knihovničku nebo si jen tak povídat.

A když si chtějí protáhnout tělo, zahrajeme si pohybové hry staré, nové, známé i neznámé.

V našich prostorách si každý najde své místečko a kvalitně využije volný čas.

 

 
 
Vážení rodiče,
pro děti mladšího školního věku je důležitý pohyb na čerstvém vzduchu, hlavně ve volnočasových aktivitách. Naše oddělení bude i nadále za příznivých podmínek navštěvovat školní hřiště. Proto Vás prosíme, aby Vaše děti měly přiměřenou obuv a teplé oblečení – bunda, čepice, šálek nebo šátek, rukavice. Školní hřiště budeme navštěvovat i v zimních měsících.
Děkujeme za pochopení.
 
Vychovatelky Ludmila Šromotová, Romana Ďurišová
 
Týdenní plán VI. a VII. oddělení 20. 1. – 24. 1. 2020

Zájmová činnost oddělení

Mezi naše zájmové činnosti patří velká kreativita a pohyb. Pravidelně chodíme ven na školní hřiště za příznivého počasí, kde žáci využívají sportovních potřeb jako švihadla, různé míče, soft tenisové pálky. Také navštěvujeme tělocvičnu školy, kde mohou žáci hrát různé hry štafetového charakteru a florbal, nejen děvčata mohou cvičit jógu.  Kreativně se zabýváme různými materiály (pedigem, keramickou hlínou, drátem) a různými výtvarnými technikami.

Leden

Maškarní rej

V sobotu nás čekal maškarní ples a my jsme si tvořili žertovné kloboučky, škrabošky a zvířecí masky. Povídali si o tom jakou masku budeme mít na maškarním a malovali sami sebe se škraboškou. Venku se hrály hry na zloděje a policajty, honěná a kopaná.

Tři králové

Na tři krále nám napadl sníh a hned jsme ho využili na malování ve sněhu a stavění malých staveb. Také se hrála koulovaná a házelo se sněhem. Na hřišti byla velká radost. V družince se malovalo suchým pastelem Melichara, Baltazara a Kašpara. Skládalo se z pyslí a hráli společenské hry.

 

Prosinec

Andílci

Před vánoci se zpívalo, dočetly se zvyky a vyrábělo z různých materiálů. Vyráběli jsme andílky z drátu, omotávali skleničky vlnou a lepili hlavičky s vlásky. V začátku týdne jsme shlédli v kině animovaný film Sněžný kluk a hráli různé deskové i pohybové hry venku i vevnitř.

Půjdeme spolu do Betléma

Blíží se vánoce a s nimi také adventní zvyky a tradice. Žáci si přečetli adventní zvyky a pomocí dramatizace nám ukázali, jak zvyky znají a pochopili jejich význam. Mezi známou tradici patří stavění betléma a my si postavili z kartonu od Josefa Lady. A vytvořili si své malé z kartonu od vajec. Barvili jsme a lepili látky hlavičky na postavičky Marie a Josefa a tvořili malého Ježíška. Také jsme vytvořili lucerničky na svíčku. A hrálo se plno her – skládala se slova, smálo se u hry Yogi a počítali se peníze u Monopolů.

 

Čertovský týden

Žáci začali týden vyráběním papírových ozdob, kterými za zpěvu vánočních písní ozdobili náš družinový stromeček. Blížil se svátek Mikuláše a jeho příchod s čerty, zapojili jsme tedy fantazii a vyrobili čerty, anděly a Mikuláše ze sklenic. Na svatého Mikuláše si žáci zahráli pohybové hry – oblíbenou židličkovanou, kterou jsme si upravili. A na konci týdne byly odeslány naše přáníčka do soutěže.

Listopad

Adventní tvoření, odpoledne s rodiči

Celý týden jsme se věnovali adventnímu tvoření. Ve středu přišli k nám do oddělení i rodiče, aby si se svými dětmi vytvořili krásné dekorace ze starých vyřazených knih a vločku z jutoviny. Velice se jim tvoření povedlo a všichni odcházeli spokojeni se svým výrobkem.

Nadále celý týden žáci tvořili ze starých knih, protože se jim dekorace velice líbily. Na školním hřišti se děvčata zdokonalovala ve skákání přes švihadlo, oživila si švihadlovou školku. Chlapci  a některá děvčata si stavěli a kutali v zemi klacíky a tvořili různé stavby.

Týden s knihou

Po celý rok čteme různé příběhy z dětských knih. Předčítáme je nahlas svým kamarádům a tím se zdokonalujeme ve čtení, a proto nás napadlo, vytvořit si čtenářskou kartu. Jsou žáci, kteří čtou pravidelně a rádi. Povídali jsme si o knihách, které rádi čteme doma a vytvořili si různé záložky do knih. Počasí tento týden nepřálo pobytu venku, tak se hrály karty a double na procvičení vyjmenovaných slov.

Návštěva kina

Ve středu 21. listopadu jsme navštívili městské kino. Hráli Zlobu 2 v 3D provedení. Po nasazení brýlí a setmění v sále se již sledoval film. Poletovali kolem nás skřítci, víly a jiné pohádkové bytosti. Příběh nakonec skončil svatbou prince a Růženky, přes všechna úskalí, které museli překonat.

Reportéři a hlasatelé

Žáci si zkusili jaké to je, když se mohli stát na nějakou dobu reportéry a hlasateli. Nejprve si vyrobili maketu televize, kterou připevnili na zárubně dveří, nachystali si malé zprávy a mohlo se začít. Dokonce se našli i překladatelé pro nevidomé. A co jsme viděli v televizi? Sportovní noviny, počasí, zprávy, pohádku o Popelce a receptář. Všem se jejich vystoupení v televizi moc podařilo a víme, že jsme šikovní.

Dlabání dýní a výroba lampiónků

Po prázdninách na helloweenský svátek si žáci vydlabali veselé dýně, aby si mohli zkrášlit domov. Pokračovali další týden a nejen to, školní družina a středisko volného času pořádali lampiónový průvod, na který si žáci mohli vyrobit lucerničku ze sklenic. Při kolektivní veselé hře  v družince se žáci pobavili a zahráli na rodinu. Na školním hřišti se pro zahřátí hraje kopaná, skáče se přes švihadla a lano. Společně si čteme a také se ptáme, co čteme a co si pamatujeme.

Říjen

Houbaření

Konec léta znamená procházky po lese a sbírání hub. My si povídali o zásadách správného houbaření a o tom, které houby žáci znají. Listovali v malém atlasu hub a malovali houby v lese. Také si zkusili malou poznávačku, kterou všichni zvládli a zařazovali houby do skupiny jedlých a nejedlých. Společně četli poučnou Houbařskou pohádku a snažili se odpovědět správně na otázky, které se týkaly porozumění textu.

 

Týden s origami

Origami – japonské skládání z papíru. Žáci si vyzkoušeli skládání od jednoduchého po složité. Začali hlavou psa, kočky a pokračovali labutí a husou. Také se přesvědčili, že origami je poměrně těžká záležitost, která potřebuje soustředění a trpělivost. Skládanky z papíru domalovávali fixou nebo pastelkami. Ve společném čtení (žáci čtou všem) už máme přečtenou druhou knihu.  A na hřišti se hrála Hloupá kuchařka, kopaná, házelo se na koš a děvčata se učila tančit moderní tanec.

Sbírání kaštanů v geoparku

Přišly první mrazíky, ochladilo se a začaly padat kaštany. Strávili jsme hezké chvíle v geoparku hledáním a sbíráním kaštanů, hraním na honěnou, procházením a díváním se na horniny. Špatné počasí nás neodradilo a každé odpoledne jsme rádi běhali na hřišti nebo na průlezkách. A listí v parku nás inspiruje svými barvami na naše tvoření.

Naši sousedé Slováci

Víte, co znamená v češtině korytnačka, páčit sa, mačka ….? Tyto slova si žáci přeložili ve skupinkách a radili se, co by některá mohla znamenat. A máme podzim, tak se otiskovali listy a ručky, aby mohly vzniknout obrázky s ježky. Počasí je už chladnější, ale to nás neodradí a stále chodíme denně na hřiště, a pak se hezky zabavíme.

Září

Se zvířátky

Vydali jsme se po stopách našich zvířátek, prolistovali si časopis Chovatel, abychom se inspirovali a mohli malovat naše nejznámější mazlíčky. Žáci nám také vyprávěli, jaké mazlíčky mají doma, jak se jmenují a nebo, které by chtěli mít doma. Stále si užíváme pěkného počasí, které nám zatím přeje na každodenní pohyb na školním hřišti při skákání, hraní kopané nebo společných hrách na dece. Jemnou motoriku procvičujeme skládáním pyslla, které nás pořád baví. Také jsme si osvěžili paměť známých osobností na bankovkách z minulého týdne  hádankami za malou odměnu.

Závody ve sběru přírodnin

Jedno odpoledne, kdy svítilo sluníčko jsme uspořádali pro žáky závody ve sběru šípků a listů, které jsme poté potřebovali na výrobu housenek a srdíček. Sbírání šípků není jednoduché, ale žáci se snažili. Za velkou snahu byli všichni odměněni a ti, co nasbírali nejvíce se stali nejlepšími sběrači.

 

Naše bankovky a mince

Tento týden si žáci prozkoumali české bankovky a mince. Naučili se, které známé osobnosti jsou vyobrazeny na našich bankovkách a zkusili si je namalovat, tak jak je vidí oni. Bankovky i mince se žákům velice povedly.

 

Letem Českem

České pohádky a česká školka na švihadlo byla tématem tohoto týdne. Žáci si vyzkoušeli dramatizaci klasické pohádky Červená Karkulka, postupně se učíme skákat školku přes švihadlo na školním hřišti. Mimo jiné také žáci skládali různé obrázky z pyssla a domalovávali krajiny a pamětihodnosti naší republiky podle obrázků. Také se zapojili do soutěže ve znalosti českých pohádek. 

 

První týden ve škole

Opět začala školní docházka, žáci zasedli do lavic a začali navštěvovat školní družinu. První týden jsme si povídali o pravidlech chování v naší družině a připomněli jsme si režim ve školní družině. Opět chodíme na školní hřiště, hrajeme společenské hry a hrajeme si s obchodem a kuchyňkou, stavíme z molitanových kostek.