Základní škola a gymnázium Vítkov,

Dne 18. června navštívili žáci gymnázia a ZŠ v rámci výuky biologie nejnovější snímek z produkce BBC Earth Films, tvůrců stejnojmenného dokumentárního seriálu, Earth: Den na zázračné planetě. Film jedinečným způsobem dokázal zachytit rozmanité ekosystémy např. džungli, rozvodněnou řeku, ostrov, hory, velkoměsto, hlubiny oceánů a život tamních zvířecích obyvatel během 24 hodin. Byli jsme tak svědky žirafích soubojů, medvědího tance, plujících narvalů, spících vorvaňů, rodinné idylky pand, tučňáků zápasících s příbojem, bitvy kolibříka s rojem včel, zamilované výpravy lenochoda a mnohých dalších zvířecích dobrodružství. Slovy filmové kritičky Mirky Spáčilové: Vidět a vědět, podrobit smysly úžasu a mozek poznání v dokonale vyvážené souhře. V tomto případě se její slova naplnila beze zbytku.

Mgr. Milena Mačáková

Dne 7. 6. 2019 se konalo okresní finále atletického čtyřboje mladších žáků (běh 60m, běh 600m, skok daleký/vysoký a hod míčkem). Tradičně byla ZŠ Englišova pořadatelem a akci uspořádala v Opavě na Tyršově stadionu. Skvělého umístění dosáhla děvčata. Ve složení Vanessa Vašíčková (VII. B), Thammová Nela Sofie (VII. C), Drimajová Zdenka (III. G), Nováková Adéla (VII. C) a Kokořová Tereza (II. G) vybojovala třetí místo z třinácti zúčastněných škol okresu Opava! Dále musíme zmínit individuální výkony Vanessy Vašíčkové a Nely Thammové. Vanessa byla v celkovém pořadí pátá a Nela osmá z 65 závodnic!

Hoši reprezentovali pouze ve čtyřech z důvodu nemoci. Obsadili desátou pozici ze sedmnácti škol. I v této kategorii je třeba vyzdvihnout individuální výkon a to Lukáše Adámka, který se umístil na šestém místě z 84 závodníků. Tým hochů tvořili: Lukáš Adámek (VII. A), Dan Juroška (III. G), Roman Skalka (VII. B) a Karel Beníšek (VII. C).

Mgr. Ivo Hasala

Červen, byť je posledním měsícem školního roku, je pro žáky velmi náročný. Je to měsíc pololetních prací, zkoušení a uzavírání známek. O to více se děti těší na školní výlety, které jsou pro všechny zaslouženým odpočinkem. Ve čtvrtek 13. 6. se svého výletu dočkali také žáci VI. A a primy. Cílem naší cesty byly Beskydy. Sportovně nabitý den jsme zahájili v lanovém centru Tarzánie. Na výběr bylo několik tras různých obtížností. Někteří volili trasu jednodušší, zato v opravdu velkých výškách, jiní zdolávali překážky nižší, ale o to fyzicky náročnější. Po takových mnohdy až akrobatických výkonech bylo třeba si krátce odpočinout a děti tedy s radostí uvítaly lanovku, jež nás vyvezla na Pustevny, jedno z nejnavštěvovanějších horských středisek Beskyd. Tady jsme doplnili energii a především tekutiny, nakoupili suvenýry a navštívili nově otevřenou atrakci – Stezku Valaška. Ta nás dovedla až nad koruny stromů a uchvátila dech beroucím výhledem do okolí. Pak už nás čekal sedmi kilometrový výšlap nádhernou horskou přírodou se zastávkou u sochy Radegasta a cesta autobusem zpátky domů.  I přesto, že jsme se celý den potýkali se značně horkým počasím a mnozí opravdu překonali sami sebe a své největší strachy, jsme následující den zhodnotili výlet jako velmi povedený a už společně plánujme, kam se vydáme zase za rok.

Mgr. Veronika Trlicová

Dne 23. 5. 2019 jsem se zúčastnil celostátního kola Ekonomické olympiády, jež se konala v reprezentativních prostorách České národní banky v Praze. Po úvodních slovech pořadatelů a sponzorů následoval písemný test, jenž byl rozdělen do čtyř částí, které obsahovaly otázky z teorie ekonomie a financí či dějin ekonomického myšlení, rovněž zde byla zastoupena finanční matematika. Posléze následovala série přednášek vybraných odborníků a osobností českého businessu a akademické sféry. Celým programem nás provázel Bob Kartous, analytik a vedoucí komunikace EDUin.

Přestože jsem se neumístil v první desítce, a proto nepostoupil do užšího výběru, hodnotím Ekonomickou olympiádu jako velice zajímavou zkušenost.

Alexandr Pisani, septima

Žáci septimy Alexandr Pisani a Jan Kundrát získali se svým snímkem Žárovka v kostce 2. místo v celostátní soutěži Ministerstva životního prostředí Zacíleno na udržitelný rozvoj. 1. místo a setkání s ministrem životního prostředí Mgr. Richardem Brabcem jim uteklo o pouhé 4 body. Cílem soutěže bylo natočit poutavé video s originálním nápadem a řešením, jak se chovat v běžném životě v souladu se sedmnácti cíli udržitelného rozvoje OSN. Kluci se zaměřili na vznik, složení a správné třídění žárovek a zářivek, konkrétně tedy na cíl 12 Odpovědná výroba a spotřeba a cíl 13 Klimatická opatření.

Moc blahopřejeme.

Mgr. Milena Mačáková

V měsíci červnu  navštívily vybrané třídy gymnázia v rámci projektu Kampaň obyčejného hrdinství putovní výstavu Klima se mění. Změň se i ty! v KD Vítkov. Výstava velkou mírou přispěla ke zvýšení zájmu žáků o ekologickou problematiku, porozumění otázkám změny klimatu a pochopení významu a možností adaptačních opatření a rizik. Jednotlivé panely obsahovaly informace o celé řadě globálních témat: Proč žijeme ve skleníku? Jaký je vliv člověka na klimatický systém Země? Co říkají scénáře vývoje klimatu? Jaké má a bude mít změna klimatu dopady ve světě a v ČR? Jaké aktivity pro ochranu klimatu probíhají ve světě? Součástí výstavy byly i jednoduché návody pro jednotlivce, kterým není osud naší planety lhostejný. Žáci tak získali důležité informace o možnostech snížení osobní uhlíkové stopy.