Základní škola a gymnázium Vítkov,

příspěvková organizace

Vážení rodiče,

dovolte, abych Vás seznámil s přípravou, provedením i ukončením lyžařského kurzu v rakouském Matrei in Osttirol v termínu 8. – 13. 3. 2020. Všichni rodiče zúčastněných dětí již seznámeni byli, ale požádal jsem pana ředitele o prostor na webu školy k seznámení všech rodičů naší školy, ale i obyvatel Vítkova a okolí.

Vzhledem k tomu, co se od našeho příjezdu děje skrze „zaručené zprávy“, které někteří lidé šíří, jsem se rozhodl napsat těchto pár řádek.

Než jsme odjeli do Alp, měl jsem několik diskusí s Ministerstvem zahraničí ČR, Krajskou hygienickou stanicí a českým konzulátem ve Vídni. Po ubezpečení, že Východní Tyrolsko není rizikovým regionem, byli rodiče účastníků kurzu dopisem obeznámeni s mými kroky. Na Městském úřadě jsem se rozloučil a v neděli večer jsme vyjeli z Vítkova. Na místě jsem se každý den informoval na Ministerstvu zahraničí o aktuálním stavu v našem regionu.

Tak tomu bylo i ve čtvrtek ráno. Na kopci nás zastihla zpráva, že vláda ČR vydala „stav nouze“, proto jsme okamžitě ukončili výcvik a vydali se na hotel (lanovkou do městečka cca 20 minut, chůze na hotel dalších 20 minut), převlékli jsme se, dobalili, umyli (na umytí jsme měli jeden pokoj, protože jsme pokoje předávali ráno), naložili autobus a vyjeli.

Já jsem se spojil se školou a Krajskou hygienickou stanicí, tam mě i panu řediteli sdělili, že půjdeme do dobrovolné karantény, protože se vracíme z nerizikového území, ale byl vyhlášen stav nouze, tak musíme do dobrovolné karantény.

Po návratu do Vítkova mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, jsem nahlásil zájezd na hygienickou stanici, kde mi bylo potvrzena dobrovolná karanténa s monitorováním stavu a minimem pohybu mimo domov.

Po osmé hodině mi znovu volali z Hygienické stanice a žádali mě o seznam a telefonní čísla na rodiče, že nám byla změněna karanténa na povinnou, protože v poledne vláda vyhlásí celé Rakousko za rizikové se zpětnou platností k 12. 3. 2020, takže všichni kdo 12. 3. pobývali kdekoliv v Rakousku musí do povinné karantény.

Na závěr něco čím bych Vás chtěl alespoň částečně uklidnit, přestože vím, že v současné době to zcela nejde.

Včera, sedm dní po našem návratu, jsem se spojil s naší ambasádou ve Vídni a požádal je o informace o nakažených koronavirem v Matrei in Osttirol. Ta mi poslala odkaz na východotyrolský deník, kde mapují počet nakažených ve zdejších obcích. Matrei mezi obcemi s nakaženými není, a je to i na stránkách Matrei. To znamená, že nákaza tam nebyla, když jsme tam pobývali, a není tam ani dnes.

Samozřejmě jsme cestovali přes téměř celé Rakousko, ale stáli jsme na odpočívadlech, ne na pumpách, tak abychom zamezili kontaktu s jinými osobami.

Ještě bych chtěl vysvětlit, kde konkrétně jsme byli, protože i u nás na obci mi pořád říkali, proč jedete do Itálie. My jsme nebyli v Itálii, tam je Jižní Tyrolsko (Südtirol), ani ve spolkové zemi Tyrolsko (Tirol), ale byli jsme v rakouské autonomní oblasti Východní Tyrolsko (Osttirol), které se také říká okres Lienz(podle správního střediska), která je mezi Salcburskem a Korutany.

Ještě ten odkaz na ten článek z 20. 3. 2020 (aktualizuje se každý den):

https://www.meinbezirk.at/osttirol/c-lokales/21-gesicherte-corona-faelle-in-osttirol_a3991305

Kaluža Tomáš, vedoucí kurzu

V pátek 6. března 2020 navštívili žáci osmých a devátých tříd základní školy a tercie a kvarty víceletého gymnázia přehlídku outdoorových filmů v místním kině.  Shlédli dva filmy. První z nich nesel název Tieň jaguára a pojednával o Amazonské džungli, kde žije řada původních obyvatel a kmenů v krajině úplně nedotčené moderní civilizací. Druhý film se jmenoval Sary Jaz. Pojednával o sjezdu řeky Sary Jaz v pohoří Tian Šan. 

Mgr. Blanka Váňová