• 8.4.2022

Beseda s Mgr. Daliborem Balšínkem

Šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek přednášel v pátek dopoledne 8. dubna 2022 v prostorách Základní školy a gymnázia Vítkov, jehož je absolventem.

Studentky a studenti kvarty, sexty, septimy a oktávy vyslechli přednášku na téma Jak se vyznat ve světě informací a médií.

Renomovaný novinář hovořil mimo jiné o krizi tištěných novin, o nebezpečí ztráty soukromí v současném digitalizovaném světě, o riziku rychlých názorů, které si na sociálních sítích vytváříme ve svých sociálních bublinách, aniž bychom byli schopni naslouchat a respektovat názory odlišné.

Posluchačům opakovaně zdůraznil, že i když se cokoli ve virtuálním prostoru tváří, že je zadarmo, není tomu tak. „Pokud takové nabídky přijímáme, sami se stáváme zbožím,“ uvedl s tím, že naše údaje, názory a postoje se poté stávají součástí veřejného prostoru. V konečném důsledku jsme pak jako společnost snáze ovlivnitelní a náchylní k manipulaci.

Dalibor Balšínek odpověděl také na otázky z publika týkající se mj. začátků jeho novinářské kariéry, studia i kauz, které objevil a psal o nich.

Mgr. Zuzana Urbánková