• 10.2.2022

Blázníš? No A!

Od roku 2005 realizuje Fokus Praha mezinárodní zážitkový a vzdělávací projekt Blázníš? No a! určený pro mladé lidi od 15 let fungující na principu posilování životních kompetencí a ochrany duševního zdraví. Cílem je naučit společnost zacházet s duševními poruchami právě tak otevřeně, jako to dělá s fyzickými onemocněními.

Projekt Blázníš? No a! je postaven na otevřeném setkání s experty a lidmi pracujícími v oblasti duševního zdraví. Pomáhá studentům hledat cestu k vlastnímu prožívání, vyslovuje otázky strachu a obav, nabízí zdroje, jak se vyrovnávat s krizemi, a učí porozumět a respektovat druhého. Mladí lidé jsou v období přechodu mezi dětstvím a dospělostí křehcí a lehce zranitelní, v tomto období si teprve utváří osobní identitu, zažívají první vztahové krize a jsou na ně kladeny nároky na školní výkonnost a sociální zdatnost.

Projektový den se na naší škole uskutečnil 9. února. Žáci kvinty se v celodenním programu aktivně zapojili do vzdělávací, interaktivní i zážitkové části. V posledním bloku proběhla debata s expertem, který odhalil své zkušenosti s duševním onemocněním. Studenti se dozvěděli, jak se člověk při depresi nebo psychóze cítí, kde se mu dostane pomoci.

Tématem diskuse byly psychická krize a štěstí, vlastní životní zkušenosti studentů, onemocnění a léčba, jak a kde najít pomoc v obtížné životní situaci, naděje a možnosti podpory, proč lze vnímat psychické problémy i jako příležitost ke změně.

Mgr. Jana Kravčíková