• 19.12.2023
  • 22×

Brusel – zájezd do Evropského parlamentu

V neděli 3. prosince se skupina dvanácti žáků vyššího gymnázia vydala na zájezd do Bruselu spolu se skupinou Mladých demokratů a zástupců gymnázií z vybraných moravských škol. V pozdních odpoledních hodinách jsme dorazili do Norimberku, naší první zastávky. Měli jsme možnost projít se nádherně vyzdobeným městem, vyslechnout si krátkou přednášku o historii města a Císařského hradu. Nejpříjemnějším zpestřením chladného večera bylo navštívení vyhlášených vánočních trhů v centru města.

Po dlouhém nočním přejezdu Německem a Belgií nás čekala dopolední prohlídka historického centra Bruselu. Navštívili jsme a prohlédli si středověkou Katedrálu sv. Michaela archanděla a sv. Guduly, hlavní náměstí Grand Place, Hôtel de Ville de Bruxelles (zdobnou gotickou radnici), Manneken Pis aj. V době individuálního volna jsme si mohli projít různá zákoutí města, starobylé uličky, místní obchůdky, vánoční trhy i moderní část města, zkrátka vše, co Brusel nabízí. Pochutnali jsme si také na výborných tamních specialitách – belgických vaflích a belgických hranolkách. Na hlavním bruselském náměstí, jedním z nejkrásnějších na světě, jsme po setmění zhlédli dechberoucí světelnou a zvukovou show.

Další den jsme téměř celý strávili v Evropské čtvrti. Naší první zastávkou bylo Parlamentárium, které se nachází v parlamentním komplexu Espace Léopold. Parlamentárium je multimediální centrum o fungování Evropské unie, které nám velmi poutavě přiblížilo historii a jednotlivé orgány EU. Nabídlo nám úplně nový pohled na evropskou politiku a zjistili jsme, jak Evropský parlament ovlivňuje každodenní životy občanů. Po přísných bezpečnostních kontrolách jsme zavítali do Evropského parlamentu. Byla pro nás připravena velmi zajímavá přednáška o jeho fungování, debata s europoslanci Marcelem Kolajou a Luďkem Niedermayerem. Následovalo společné focení u státních vlajek a prohlídka plenární místnosti Evropského parlamentu z návštěvnické tribuny. Poté nás čekala návštěva Evropské komise a setkání s eurokomisařkou a místopředsedkyní EK Věrou Jourovou, která je zodpovědná za kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a za transparentnost. Po přesunu do centra města kolem královského paláce jsme zavítali do vyhlášené restaurace Chez Leon na společnou večeři. Ochutnali jsme místní belgické speciality - Flemish Meat, Mussels Marinieres, Fish and Chips, Chocolate Mousse, Caramel Pudding (belgický guláš, mušle, ryba s hranolky, čokoládová pěna, karamelový puding).

Následující den po snídani jsme vyrazili na naši poslední zastávku, do města Gent. To leží na soutoku Šeldy a Leie přibližně 55 km západně od hlavního města Bruselu a je správním centrem vlámské provincie. Říká se o něm, že je městem s největším množstvím vzácných historických památek na metr čtvereční v Evropě. Mohli jsme si prohlédnout okolí hradu Gravensteen, zvonici Belfort, katedrálu sv. Bavona, kostel sv. Mikuláše i vyhlášené nábřeží Graslei. Místní architektura i vánočně laděná atmosféra nás naprosto okouzlila. Poté už nás čekala dlouhá cesta a návrat domů.

Mgr. Jana Kravčíková