• 1.3.2024

Cena Jana Zajíce

Město Vítkov si v těchto dnech připomnělo 55. výročí upálení významného vítkovského rodáka Jana Zajíce. Stalo se krásnou tradicí oceňovat nejlepší žáky Vítkovska za mimořádné úspěchy a vynikající studijní výsledky Cenou Jana Zajíce.

Je nám ctí, že rovněž v letošním roce byl na Městském úřadě ve Vítkově 23. 2. 2024 oceněn ve II. kategorii žák naší školy ze třídy oktávy - Vojtěch Jakubík, který projevuje zájem především o přírodní vědy. Každoročně se účastní Biologické olympiády, v níž se v posledních dvou letech probojoval až do krajského kola. Byl rovněž součástí mezinárodního týmu Katedry biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, jenž pracoval na projektu Molekulární mechanismy a evoluce RNA polyadenylace v plastidech euglenofytů. Získané vědomosti uplatnil při psaní Středoškolské odborné činnosti na téma Genetické modifikace mikrořas pomocí technologie CRISPR/Cas9 pro zlepšení jejich biotechnologického využití. Se svou prací se z 2. místa v krajském kole probojoval až do celostátní přehlídky v Plzni. Vojtěch je aktivní i ve svém volném čase, věnuje se dětem jako skautský vedoucí, umí hrát na řadu hudebních nástrojů, je šikovným kaligrafistou a ručním vazačem knih. Jeho životním mottem je jednoduché heslo: „Rovnováha je klíčem úspěchu.“

Mgr. Andrea Mášová, třídní učitelka