• 13.9.2023

Exkurze Bioplynka Větřkovice

Žáci Biologicko-chemického semináře se v úterý 12. září vypravili do Zemědělského a obchodního družstva Slezská Dubina ve Větřkovicích, kde měli možnost nahlédnout do provozu bioplynové stanice, která letos slaví již deset let od uvedení do provozu. BPS funguje na principu fermentace obilovin, travní senáže, posklizňových zbytků a kravského hnoje, které v železobetonové nádrži s využitím mikroorganismů produkují požadovaný bioplyn. Díky vlastním vstupním surovinám, maximální automatizaci a řízení přes počítač získá družstvo teplo a energii pro své potřeby. Přebytek pak dodává do sítě, ale také rodinné firmě J. K. FOOD, která se zabývá výrobou dehydratovaných potravin a koření. Žáci získali nové informace o obnovitelných zdrojích, způsobech udržitelného čerpání energie, technologii kruh v kruhu a dalších možnostech využití digestátu. Z bezprostřední blízkosti viděli kogenerační jednotku, vystoupali na fermentor a na závěr se také krátce seznámili s živočišnou výrobou, konkrétně se stelivovou stájí a paralelní dojírnou mléčného skotu.

Mgr. Milena Mačáková