• 22.3.2023

Exkurze MODEL Opava

V pondělí  20. března se žáci třídy tercie zúčastnili v rámci výuky chemie a projektu OP JAK odborné exkurze do firmy Model Obaly, a. s. v Opavě. V úvodní části nás paní Mgr. Lucie Gavendová seznámila s historií švýcarské firmy opavské pobočky skupiny Model Holding AG a současnými technologiemi moderních výrobních postupů. Následovalo nezbytné školení bezpečnosti umožňující vstup do samotného provozu. Jelikož ve firmě panují přísná bezpečnostní opatření, bylo nutné sundat veškeré šperky, nasadit ochranné pláště a jednorázové pokrývky hlavy. V halách platí rovněž zákaz fotografování kvůli možnému úniku grafických dat. Poté jsme se již plni očekávání odebrali do nitra samotné průmyslové výroby. Žáci se seznámili s jednotlivými fázemi produkce papírových obalů od metody Desktop publishing (grafické sestavení a úprava souborů v požadovaném formátu  pro tisk), přes tiskové technologie Ofset (nepřímý tisk z formy na pryží potažený válec) či Flexografii (přímý tisk pomocí flexibilní formy s použitím   rychleschnoucích barev), zajímavou technologií výroby vlnitých, kašírovaných a hladkých lepenek až po následný výsek, závěrečné zušlechťování různých typů tiskovin a jejich expedici. Terciáni získali rovněž informace o jednotlivých druzích obalů a jejich významu pro ochranu, manipulaci, transport výrobků a také  prezentaci pro cílového spotřebitele.

Mgr. Milena Mačáková