• 9.1.2024

Moderní přístupy molekulární biologie

Dne 8. ledna se žáci třídy septimy a oktávy zúčastnili v rámci výuky biologie zajímavé odborné přednášky Mgr. Jiřího Pergnera, Ph.D. na aktuální téma Moderní přístupy molekulární biologie v lidské medicíně aneb co všechno umíme napravit. V úvodu přednášky došlo k představení přírodovědných studijních oborů na Ostravské univerzitě. Poté se žáci dozvěděli  o novinkách v léčbě genetických chorob např. srpkovité anémie či muskulární dystrofie a v neposlední v řadě i o editaci genu CRISPR. V praktické části si vyzkoušeli metodu mikropipetování a prozkoumali pod mikroskopem řasy rodu Euglena. S analýzou genomů řas mají na Přírodovědecké fakultě OU dlouhodobé zkušenosti. Při mapování geneticky raritních ekosystémů uvnitř zelených řas odhalili v nedávné době původ řas a příklady endosymbiózy. Řasy se stávají důležitým organismem pro blízkou budoucnost, ať už jako superpotravina, možné palivo či modelový organismus pro další výzkum.

Mgr. Milena Mačáková