• 28.2.2024
  • 13×

Návštěva amerického velvyslance v ZŠG Vítkov

V pondělí 26. 2. 2024 poctil naši školu svou návštěvou velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet, který přijal pozvání na setkání a besedu se studenty gymnázia. Celá akce vznikla díky řadě šťastných okolností, ale také pečlivému plánování.

Nejprve se v loňském roce naše škola dozvěděla, že uspěla v rámci Fulbrightova stipendijního programu a od září 2023 do června 2024 v naší škole bude působit rodilá mluvčí. Tou se stala úžasná a komunikativní Eilish Bennett. Jejím mentoringem ředitel školy pověřil akční Mgr. Irenu Collinsovou. Obě spolu začaly čile komunikovat ještě před příjezdem naší Eilish a plánovat zapojení rodilé mluvčí do aktivit školy. Objevila se řada nápadů, jeden se zdál být až příliš troufalý, než aby vyšel. Ale protože štěstí přeje připraveným, vznikl v hlavách obou zmíněných dam a ředitele školy smělý plán.

Eilish byla se svou mentorkou pozvána v září 2023 na návštěvu do Senátu ČR a také na americké velvyslanectví v Praze, kde jménem školy vyjádřily nabídku na společné setkání pana velvyslance s našimi studenty. Jemu i jeho manželce se plán zalíbil, a tak se začalo hledat vhodné datum v jeho aktivitami nabitém programu.

Nejprve se rýsovala možnost, že by ambasador s manželkou do naší školy a Vítkova zavítali 23. 2. 2024 v době, kdy se předávala Cena Jana Zajíce, a setkali se s oceněnými. Bohužel však toto datum bylo brzy nutné zamítnout vzhledem k dalším pracovním povinnostem pana velvyslance. Ten však měl už v pondělí 26. 2. 2024 vyjet pracovně do Moravskoslezského kraje, proto slovo dalo slovo a začal se rýsovat několikahodinový program a ladit detaily.

Řešila se bezpečnost, parkování delegace, kdo všechno přijede, pohoštění, termíny a časy. Naší snahou bylo ukázat během tří hodin, že Vítkov a především Základní škola a gymnázium ve Vítkově má co nabídnout.

Velice záhy jsme zjistili, že pan velvyslanec je vášnivým fotografem Naše město i škola měla a má tu čest se setkávat s významným českým fotografem prof. Mgr. Jindřichem Štreitem Dr.h.c. Proto jsme požádali Město Vítkov a vypůjčili do školy některé fotografie z cyklu Lidé Vítkovska, které si naše návštěva mohla prohlédnout hned po svém příchodu.

Pan velvyslanec se také chtěl sejít s Vojtěchem Jakubíkem, studentem oktávy našeho gymnázia, který byl oceněn Cenou Jana Zajíce ve 2. kategorii za studijní i soutěžní úspěchy a úspěšné působení v oblasti molekulární biologie.

Vojtěch se také stal moderátorem besedy našich studentů s ambasadorem; ta se probíhala celá v anglickém jazyce bez tlumočení a odehrála ve zdejším Kině Panorama. Během přibližně hodinového setkání studenti americkému velvyslanci kladli řadu zajímavých dotazů. Zjistili, jak se dostal do své současné funkce, jak to ovlivnilo jeho rodinu, ale také, která místa v České republice již navštívil. Dozvěděli se, že z českých jídel má rád svíčkovou i řízek, zamiloval se do českých koláčů a buchet a řadu dalších věcí.

Eilish si spolu s Vojtou připravili pro pana velvyslance také několik překvapení, z jednoho určitě zatrnulo členům ochranky, protože Vojta během diskuse začal z kapsy svého saka vytahovat nějaký předmět, což mu dělalo potíže a vypadal podezřele. Nakonec se mu to však povedlo a ambasador dostal do rukou foťák a úkol - udělat nějakou fotografii a popsat, jak taková práce vášnivého fotografa vypadá a co se odehrává v jeho hlavě.

Závěr besedy pak ozvláštnili sérií dotazů, kdy pan velvyslanec musel co nejrychleji odpovídat v časovém limitu vymezeném cinkáním zvonečku. Všichni přítomní se tak například dozvěděli, že pokud by byl pan velvyslanec dinosaurem T-rexem, rozhodně by nebyl lidožravý.

Setkání v Kině Panorama orámovaly také dvě krátká vystoupení žáků naší školy - v úvodu taneční a gymnastické číslo žáků z 1. stupně základní školy, které secvičili pod vedením paní učitelky Mgr. Dany Štenclové a závěrečné hudebně-divadelní vystoupení sextánů, které vzniklo pod vedením vedoucí vychovatelky školní družiny a klubu Karíny Kopecké.

Velvyslanec USA v České republice se během své návštěvy ukázal jako velice milý a přátelský člověk, který má obrovské charisma, nebojí se výzev a má smysl pro humor. Ve školní jídelně si vystál frontu na oběd (dal si květákovou polévku a moravského vrabce s hlávkovým zelím a houskovým knedlíkem) a od výdejního okénka si odnesl svůj tác, jako běžný žák nebo zaměstnanec školy. Při průchodu školou zahlédl ve školním klubu žáky, kteří hráli stolní tenis, a přijal nabídku jednoho z nich si s ním zahrát...

Kromě výše zmíněných byly po celou dobu jeho průvodkyněmi také dvě oktavánky - Lucie Konečná a Apolena Halamíčková, které jej seznámily s naší školou, historií města Vítkova a měly možnost jej doprovodit ke hrobu zdejšího rodáka Jana Zajíce, kde pan velvyslanec položil květinu a poklonil se památce tohoto studenta, který si vzal život, aby upozornil na jednu z nejdůležitějších hodnot pro demokracii - svobodu.

Zde se pak naše cesty rozloučily, protože pan velvyslanec Bijan Sabet musel odcestovat do dalších částí našeho krásného kraje. Věřím, že se u nás americkému ambasadorovi líbilo a třeba se někdy zase zastaví do naší malé školy, kde máme skvělé studenty i učitele.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem kolegům i studentům, kteří se na přípravách i realizaci podíleli, ale také všem pracovníkům amerického velvyslanectví, kteří ukázali to nejlepší z „obou světů“. Třeba někdy opět na shledanou!

Mgr. Miroslav Bučánek, ředitel školy