• 15.6.2023
  • 10×

Ocenění v celostátní soutěži KEV

Ve středu 14. června proběhlo v Černínském paláci, hlavním sídle Ministerstva zahraničních věcí České republiky slavnostní vyhlášení výsledků celostátní fotografické, literární a výtvarné soutěže na téma Příroda i člověk utvářejí světové i národní dědictví. V odborné porotě zasedli pod vedením předsedkyně Klubu ekologické výchovy Doc. PaeDr. RNDr. Milady Švecové, CSc. i členové České komise pro UNESCO a Zeleného kříže ČR. Mezi oceněnými byla i žákyně kvinty Veronika Adamcová, která se svou sérií fotografií Krásy břidličné vrásy obdržela krásné 3. místo. Po slavnostním uvítání autorů vyhodnocených fotografií pracovníkem sekretariátu UNESCA následovalo vyhlášení výsledků, prezentace ukázek prací jednotlivých soutěžících a komentovaná prohlídka reprezentačních prostor Černínského paláce. Měly jsme tak možnost nahlédnout do veřejnosti uzavřených prostor, kam vstupují pouze vládní delegace nebo samotné hlavy států. Viděly jsme pracovnu a byt Jana Masaryka, včetně onoho osudného okna, velký sál, ve kterém byl podepsán protokol o ukončení Varšavské smlouvy, okázalé zahrady s barokním Kaňkovým pavilonem, funkční výtah páternoster nebo salonky, které v období druhé světové války používal říšský protektor. Volný čas jsme v hlavním městě využily beze zbytku. Ráno jsme navštívily ojedinělou výstavu kaktusů v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK, odpoledne se podívaly na výměnu hradní stráže, navštívily kostel svatého Mikuláše a Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, prošly si Karlův most a na Staroměstském náměstí počkaly na odbití orloje.

Žáci gymnázia už mají možnost přemýšlet nad zajímavým ztvárněním tématu soutěže pro příští rok: Inspirace hudebních skladatelů přírodou. Vyhlášení tématu souvisí s kulatým výročím hudebního velikána Bedřicha Smetany. 2. března 2024 si připomeneme 200 let od jeho narození.

Mgr. Milena Mačáková