• 18.4.2024

Ocenění v soutěži ZERO WASTE BETLÉM

V měsíci prosinci se třída tercie zúčastnila ekologické soutěže ZERO WASTE BETLÉM. Žáci měli za úkol vyrobit betlémy v kombinaci přírodnin a různých odpadových materiálů. Do soutěže jsme odeslali celkem 4 betlémy, které byly spolu s dalšími osmdesáti z 28 škol vystavené během vánočních svátků v budově Biskupství ostravsko – opavského v centru Ostravy. Ředitelka ekocentra Hubert, hlavního organizátora soutěže, Ing. Michaela Kvašňovský Holubová se spolu s biskupem Martinem Davidem rozhodla udělit speciální cenu, za betlémy, které nejlépe splnily zadání soutěže – tedy použití širokého spektra odpadových materiálů. Toto ocenění obdržela třída tercie a vyhrála tak celodenní vzdělávací environmentální program v hukvaldském ekocentru Hubert, kam se vypravila ve středu 17. dubna. Na žáky čekal den plný inovativního a atraktivního vzdělávání. Program Půda aneb je půda jen špinavá hlína nebo místo plné života? byl rozdělený do dvou částí. První se odehrávala v laboratoři, kde žáci pomocí půdních mikroskopů pozorovali život v půdě. Ve druhé části programu čekalo žáky zajímavé venkovní bádání.

Žáci se během nabitého programu seznámili s názvy půdních bezobratlých živočichů a jejich základními znaky. Odvodili vlastnosti půdy, které mají výrazný vliv na její úrodnost. Rozpoznali také základní druhy matečných hornin a jejich vliv na chemismus půdy. Pochopili nezastupitelnou roli reducentů v pedosféře. Součástí programu bylo i vysvětlení vlivu klimatických změn na pozorované vlastnosti půdy, pochopení principů protierozních opatření a seznámení se s možnostmi ochrany půdního pokryvu.

Mgr. Milena Mačáková