• 9.11.2022

Planetárium Ostrava

Žáci kvinty víceletého gymnázia absolvovali v pondělí 7. listopadu 2022 projektový den mimo školu v Planetáriu v Ostravě. Po příjezdu na ně čekala interaktivní expozice Experimentárium. Žáci vyplňovali v pracovním listu 25 záludných otázek z témat Za světlem, Na oběžnou dráhu, K planetám, Do hlubin Země a Ke hvězdám.

Potom se žáci přesunuli do promítacího sálu, kde v živě moderované části pořadu viděli ukázky  aktuálních souhvězdí na obloze, Velký a Malý vůz, polohy nejjasnějších hvězd, roli Polárky při orientaci na obloze, planety a další tělesa Sluneční soustavy aktuálně pozorovatelná na obloze.

Potom shlédli film Fantom Vesmíru. Moderní astronomické přístroje umožňují vědcům zkoumat galaxie vzdálené miliardy světelných let. Přinesly převratné objevy týkající se hvězdného vývoje, struktury vesmíru, jeho vzniku a stáří. Nicméně největším překvapením bylo zjištění, že vše, co jsme schopni zatím pozorovat, tvoří jen 5% celého vesmíru. Zbývajících 95% je pro nás zatím neznámá temná hmota a temná energie. Pořad ukázal, jak byla temná hmota objevena a jak ji dnes zkoumáme v největší laboratoři světa, ve Velkém hadronovém urychlovači v CERNu. Navštívili jsme také nejcitlivější detektor světa ukrytý hluboko v podzemí USA a viděli animace, jak může temná hmota ovlivňovat chování hvězd i celého vesmíru.

Mgr. Blanka Váňová