• 18.4.2024

Přednáška Evropa a Česko řeší klima

Ve čtvrtek 18. dubna se vybrané třídy gymnázia a ZŠ zúčastnily odborné přednášky meteorologa a moderátora ČT  Michala Žáka a publicisty ČT24 Daniela Tichého Česko a Evropa řeší klima v kině Panorama. Oba přednášející se aktivně zajímají o problematiku globálního oteplování a jsou autory čtyřdílného dokumentárního cyklu Klima mění Česko.

Žáci se dozvěděli zajímavé informace o hlavních příčinách klimatické změny, jako jsou emise skleníkových plynů, odlesňování a změny využití půdy v důsledku intenzivního zemědělství. Seznámili se také s širokými dopady globálního oteplování na život člověka. Jsme svědky extrémního počasí (bouře, sucha a povodně), zhoršení životních podmínek v některých oblastech, šíření nemocí, nedostatku vody a potravin, ale i ekonomických problémů spojených s adaptací na nové podmínky. Získali informace o možnostech snížení své vlastní uhlíkové stopy v oblasti energie, dopravy, hospodaření v domácnostech, nakupování a cestování. Tato adaptační a mitigační opatření mohou pomoci výrazně snížit individuální uhlíkovou stopu jednotlivců a přispět tak k ochraně životního prostředí a celkově lepšímu životu na naší planetě.

Mgr. Milena Mačáková