• 13.9.2023

Přednáška "Jak na Středoškolskou odbornou činnost"

Zajímavá beseda proběhla na našem gymnáziu 11. září 2023 pro třídy 1. RG, 5.G, 6.G, 7. G. Dan Juroška a Vojtěch Jakubík, studenti oktávy, seznámili žáky s problematikou psaní práce ze středoškolské odborné činnosti. Oba přednášející postoupili v loňském školním roce do celostátního kola SOČ.

Popsali, kolik času zaberou činnosti spojené s psaním práce, 50% psaní, 20% kontrola a oprava textu, 10% formátování, 10% bibliografie, 10% nečekané potíže. Vysvětlili, jak by měla práce být strukturovaná, měla by obsahovat čtivý úvod, jaké metody a materiály během práce používat, popsat výsledky, kterých autor dosáhl, v diskusi objektivně a kriticky zhodnotit práci.

Na závěr zdůraznili, že vhodná je spolupráce s vysokými školami a doporučili použít před psaním a bádáním jako literaturu Metodickou příručku a Zásady tvorby SOČ.

Mgr. Radomil Bazala