• 22.12.2023

Přednáška Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě

Ve čtvrtek 21. prosince 2023 nás navštívili zástupci Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě s přednáškou, jejímž cílem bylo ukázat krásu matematiky, která nás obklopuje i tam, kde bychom to vůbec nečekali.

Jako první vystoupil RNDr. Petr Blaschke, Ph.D. se svým příspěvkem „Je matematika k něčemu?“, kde předvedl několik jednoduchých matematických řešení problémů reálného života, která mají milionová zhlédnutí na sociálních sítích.

Studentka doktorského studia Mgr. Veronika Rýžová seznámila žáky s Fibonacciho posloupností. Ta se projevuje v mnoha dějích v přírodě (množení králíků, stavba rostlin, ulity měkkýšů apod.).

Její kolegyně Mgr. Michaela Záškolná ukázala žákům krásu fraktálů, jejichž podstatou je neustále opakující se útvar, který můžeme donekonečna objevovat při stále detailnějším zkoumání těchto struktur. Fraktály tvoří předěl mezi matematikou a uměním, ale můžeme na ně narazit i v přírodě (stavba listu kapradiny).

V závěru besedy se žáci sexty a septimy dověděli řadu informací o přijímacím řízení a studiu na Matematickém ústavu a možném uplatnění absolventů.

Mgr. Alena Grosová, Mgr. Lenka Zychová