• 20.2.2023
  • Lukáš Váňa

Školní kolo Středoškolské odborné činnosti

V pátek 17. 2. 2023 na našem gymnáziu proběhlo školní kolo Středoškolské odborné činnosti, soutěže, v rámci níž soutěžící píší a následně prezentují své práce, které musí zařadit do některého z osmnácti možných oborů. 

Tentokrát u nás v osmi oborech soutěžilo dvanáct soutěžících ze třídy septimy. Své práce museli obájit před odbornými porotami, které byly dvě. V jejich čele vždy byla zástupkyně pro gymnázium Mgr. Lenka Zychová. Jejími kolegyněmi pro přírodovědné obory byly Mgr. Milena Mačáková a Mgr. Marie Blaschke, pro humanitní pak Mgr. Jana Kravčíková a Mgr. Zuzana Urbánková. 

Do okresního kola nakonec postupují z 1. míst v oboru 4 Biologie a vědy o Zemi Apolena Halamíčková (práce Vliv barevného spektra na růst a vývin rostlin), v oboru 5 Molekulární biologie Vojtěch Jakubík (práce Genetické modifikace mikrořas pomocí technologie CRISPR/Cas9 pro zlepšení jejich biotechnologického využití), v oboru 6 Zdravotnictví Anna Mužíková (práce Proktologická onemocnění - novodobé civilizační choroby?), v oboru 15 Teorie kultury, umění a umělecké tvorby Dan Juroška (práce Nahrávání a mix hudby) a v oboru 17 Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory Zdeňka Drimajová (práce Vzdušné síly Armády České republiky).

Na 1. místech, ale bez postupu do vyššího kola, se umístily v oboru 14 Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času Isabella Štencelová (práce Psychická zátěž žáků) a v oboru 16 Historie Lucie Konečná (práce František Němec a československé legie za 1. světové války).

Na 2. místech se umístili v oboru 6 Zdravotnictví Gabriela Briová (práce Obvyklé choroby dutiny ústní a vědomosti lidí o zubním zdraví) a Veronika Charuzová (práce Menstruace nebo menstruační cyklus?), v oboru 13 Ekonomika a řízení Filip Indrák (práce Obchodní řetězce v ČR a jak nakupuje mladá generace dnes?), v oboru 14 Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času Klára Vrbická (práce Vztah mezi vychovateli a vedením dětského domova a vliv dobrých či špatných vztahů na klienta) a v oboru 16 Historie Ondřej Juroš (práce Rozpad Jugoslávie).

Všem, kteří věnovali svůj čas studiu a tvorbě odborné práce, nalezli odvahu a odprezentovali ji před porotou i svými spolužáky děkujeme. Postupujícím pak držíme palce!

Mgr. Miroslav Bučánek

Fotogalerie