• 29.6.2022
  • Lukáš Váňa

Školní výlet kvinty do Olomouce

Vážená, vzdělaná a opředená tajemstvími. Taková je Olomouc – univerzitní město a historická metropole. 

V pondělí 20. června jsme do královny Hané odcestovali na třídenní školní výlet. První den jsme si s průvodkyní prohlédli nejkrásnější pamětihodnosti a historické centrum Olomouce, vystoupali na Radniční věž a kochali se výhledem na šesté nejlidnatější město v ČR. Po ubytování a krátkém odpočinku jsme se vydali do kina na dobrodružný film Jurský svět, Nadvláda. 

Olomouc je domovem mnoha galerií, muzeí a výstavních síní, a proto jsme si nemohli nechat ujít příležitost navštívit alespoň některé z nich. Druhý den dopoledne nás čekala návštěva Muzea moderního umění – expozice Století relativity. Velmi poutavou formou nám lektor představil výtvarná díla 20. století a na závěr si žáci mohli vyzkoušet na vlastní kůži dobrodružství formou happeningu. V odpoledních hodinách jsme se vydali do Vlastivědného muzea na výstavu Kriticky ohrožené jevy našich nářečí, kde si žáci mohli zopakovat pomocí edukační přednášky a pracovních listů teritoriální dialekty. Následovala výstava fotografií světově nejproslulejšího, ale zároveň kontroverzního fotografa Jana Saudka. 

Olomouc je považována za centrum vzdělanosti se svou druhou nejstarší univerzitou v Česku  - Univerzitou Palackého. Také proto jsme měli zajištěné obědy v menze UP, prohlédli jsme si zmodernizovanou Pedagogickou fakultu UP, nasáli vysokoškolskou atmosféru ve studentské kavárně Filozofické fakulty UP. Specifická architektura, malebná náměstí, monumentální stavby i historická atmosféra nás naprosto pohltily.

Mgr. Jana Kravčíková

Fotogalerie