• 5.10.2023
  • Lukáš Váňa

Tematická exkurze do Osvětimi

Ve středu 27. září 2023 se v časných ranních hodinách vypravili žáci a žákyně sexty, septimy a oktávy na jedno nejhrůznějších míst zločinů proti lidskosti – do koncentračního tábora v Osvětimi. 

Osvětim byla během druhé světové války německý vyhlazovací tábor. Pronásledováni byli především Židé, ale i Romové, Sovětští zajatci a také mnozí další. Většina našla svou smrt v plynových komorách. Historie sahá do let 1940 až 1945, kdy docházelo k masovým popravám. V Osvětimi zahynulo přibližně 1,5 milionů nevinných lidí v plynových komorách, v důsledku vyhladovění nebo těžkých prací. Konaly se zde i nehumánní pokusy na lidech. Největší vinu za experimenty nese Josef Mengele.

Na místě se nás ujali průvodkyně, které nás provedly tímto novodobým peklem na zemi. Téměř dvě hodiny trvala prohlídka základního koncentračního tábora Auschwitz I., který byl postaven v roce 1940. Před vstupem do něj se nachází známý nápis Arbeit macht frei, který bychom mohli do češtiny přeložit jako "práce osvobozuje". Další hodinu jsme strávili ve druhém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau, který byl postaven v Březince pro nedostatečnou kapacitu prvního tábora. Zemřelo zde více než milion vězňů. Známá je zde i rampa, kde se lidé před příchodem dělili, zda budou vězněni nebo jejich život skončí přímo v plynové komoře.

Prošli jsme pověstným „apelplacem“, zhlédli jednotlivé expozice, místo selekce, plynové komory i krematorium. Doslova bez dechu jsme stáli před fotografiemi nevinných lidí, sto tisíci párů bot, 40 kg brýlí, 4 000 kufrů, dvěma tunami vlasů, více než 12 000 hrnců…

Mgr. Jana Kravčíková

Fotogalerie