• 22.6.2026
  • Lukáš Váňa

Vítkovští žáci a studenti mysleli na děti v problémech

Kdo rychle daruje, jako by daroval dvakrát. Přesně to platí o plyšákové akci, kterou zorganizovali žáci vítkovské „základky“ a gymplu“ s cílem potěšit malé pacienty opavské Moravskoslezské nemocnice a vykouzlit jim úsměv na tváři. Jejich snaha je o tolik důležitější už proto, že právě děti v nemocnici nemají ke smíchu zrovna moc důvodů.

Sbírka stovek plyšových hraček, přání, obrázků a krátkých povzbudivých vzkazů byla v pátek 12. června předána dětskému oddělení a jejich využití má širší rozměr. Některého plyšáka mohou malí pacienti v nemocnici dostat například i jako odměnu za to, že si nechali bez protestu a statečně píchnout potřebnou injekci. Část vítkovských dárků zamíří také na novorozenecké oddělení. "Takové činy mají rozhodně velký smysl. Když pomůžete jiným, nezapomenete na to,“ poznamenal při předávání primář dětského oddělení Dalibor Hudec.

Radost však měli i mladí dárci. „Chtěli jsme dětem udělat radost, kterou moc potřebují. Zároveň jsme tím chtěli vést své spolužačky a spolužáky k zamyšlení nad pomocí druhým, solidaritou a důležitostí malých dobrých skutků,“ míní předsedkyně Studentského parlamentu vítkovského gymnázia Ema Martinková. „Byli jsme velmi mile překvapeni velkým zapojením žáků i pozitivními ohlasy ze strany nemocnice,“ dodává ředitelka školy Blanka Váňová.

Projekt vznikl u příležitosti Mezinárodního dne dětí, a protože se setkal s velkým úspěchem, škola by podobné aktivity ráda v budoucnu nejenom zopakovala, ale udělala z nich tradici. Žáci budou moci i nadále přinášet čisté plyšové hračky a vyrábět přáníčka v klubu, družině nebo ve výtvarné výchově.

Fotogalerie