• 16.6.2022

Z Větřkovic až na kraj světa a dále

Beseda s Mgr. Markem Skarkou, Ph. D.

V úterý 14. června navštívil po čase naši školu Mgr. Marek Skarka, Ph.D. Tentokrát nebyla tématem jeho besedy jen astronomie, která byla od dětství jeho koníčkem, ale vyprávěl žákům o své cestě k profesi astronoma. Zavzpomínal na svá školní léta na našem gymnáziu, kdy byla jeho oblíbeným předmětem, kromě matematiky, hlavně fyzika s jejím vyučujícím panem Petrem Ambrožem. Přinesl nám ukázat i svůj první amatérský dalekohled, který si sám postavil.

V úvodu besedy jsme se od našeho tělocvikáře pana Kaluži dozvěděli, že Marek, kromě toho, že byl výborným basketbalistou, je i po více než dvaceti letech od maturity držitelem školního rekordu ve skoku do výšky s hodnotou 181 cm. Kromě vědy a sportu se Markova všestrannost projevuje i tak, že už léta má svou punk-rockovou skupinu, která se prezentuje vlastní autorskou tvorbou.

Marek nám vyprávěl o svých pracovních cestách po světových observatořích včetně Chile a Jihoafrické republiky. Popisoval zážitky z cest a pobytů v těchto vzdálených destinacích. Jeho velkým přáním je podívat se na observatoř na Havajských ostrovech a jako astronom by se rád podíval třeba i do vesmíru.

Jeho cesta za vědeckou kariérou nebyla jednoduchá ani přímočará, ale skutečnost, že práce je pro Marka jeho celoživotním koníčkem, vyvažuje případná negativa.

Beseda Marka Skarky studenty zaujala, zvláště jeho životní příběh, který je důkazem toho, že pokud chceme dosáhnout vysněného cíle, musíme pro to mnohé udělat, ale pak to stojí za to!

Mgr. Alena Grosová a Mgr. Lenka Zychová