• 2.5.2025
  • Lukáš Váňa
  • 13×

Krakov a Osvětim

Ve středu 30. dubna 2025 se zájemci ze tříd 8.B, 9.B, 9.C a 4.G v časných ranních hodinách vypravili směr Polsko na vzdělávací zájezd KRAKOV + OSVĚTIM.

Naší dopolední zastávkou bylo druhé největší polské královské město Krakov. Krakov je jedním z nejdůležitějších polských turistických center s cennými památkami z různých etap – prohlédli jsme si katedrálu na Wawelu, nádvoří Wawelského hradu s nádhernými renesančními arkádami, Zikmundovu kapli, prošli jsme královskou cestu a malebná zákoutí reprezentativních ulic Krakova. Naše další kroky putovaly k muzeu kardinála Karola Wojtyły, známého jako papež Jan Pavel II. Neopomenuli jsme ani symbol Krakova – tržnici Sukiennice na královském Rynku s monumentální Mariánskou bazilikou, z jejíž věže troubí každou hodinu trubač. U pomníku básníka Adama Mickiewicze jsme se zvěčnili.

Náš odpolední program pokračoval v 56 kilometrů vzdáleném polském městě Osvětim komentovanou prohlídkou největší nacistické továrny na smrt.  Zde jsem se rozdělili na dvě skupiny, obdrželi sluchátka, prostřednictvím nichž jsme vyslechli dechberoucí výklad průvodců, kteří nás provedli novodobým peklem na zemi – shlédli jsme zříceniny plynových komor a krematorií. Místa, kde se konaly selekce transportů. Prošli cesty, kterými byli vedeni lidé k plynovým komorám. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že pobyt vězně v táboře byl velmi traumatizující. Spatřili jsme jedny z nejvíce deprimujících důkazů zločinů – téměř dvě tuny vlasů zavražděných žen (vlasy prodávány německým firmám, které je používaly k výrobě plátna a plsti), dále osobní předměty denní potřeby – originální věci patřící deportovaným lidem nalezené po osvobození: boty, brýle, kufry s adresami a jmény obětí, dětské oblečení, bezpočet pruhovaných vězeňských oděvů, kartáčků na zuby, hřebenů,  hrnků, talířů, nespočet exponátů výtvarného umění vytvořených vězni během jejich pobytu v koncentračním táboře.

Poté jsme se přemístili do nedalekého vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Transporty zde byly zprostředkovány hlavně prostřednictvím železnice. Procházeli jsme dřevěnými budovami a byli svědky otřesných ubytovacích i hygienických podmínek.

Tábor smrti Osvětim je šokujícím důkazem o rozsahu násilí, kterého se nacisté na nevinných lidech dopustili. Takové zlo je nutné si neustále připomínat, aby k němu už nikdy nemohlo dojít.

 Mgr. Markéta Dučková

Fotogalerie