• 26.4.2024
  • 16×

Galaxie rostlin

Ve čtvrtek 25. dubna se žáci kvinty, sexty a 1. ročníku vyššího gymnázia v rámci projektu OP – JAK vypravili na exkurzi Galaxie rostlin. Dopolední program byl zaměřený na biotechnologii a historii. Navštívili jsme Muzeum Olomouckých tvarůžků, kde jsme se v rámci komentované prohlídky dozvěděli zajímavé informace o výrobě sýrů a tradici tvarůžkářství na našem území. První zmínky o tvarůžkách pocházejí z písemností z roku 1583. Rozmach výroby této pochoutky však nastává mnohem později, až koncem 19. století, kdy se po velkém úspěchu tvarůžků na světové výstavě ve Vídni, chopil příležitosti punčochář a povozník Josef Wessels a brzy ovládl celé odvětví. V letech 2005 – 2010 řešila Evropská unie dlouholetý spor o práva na výrobu tohoto typu sýra. Nakonec České republice přiznala právo na zeměpisné označení Olomoucké tvarůžky. Po lahodném občerstvení v Tvarůžkové cukrárně, kde žáci mohli ochutnat širokou paletu výrobků např. tvarůžkové dorty, zmrzlinu, větrníky, vdolky či kremrole, následovala komentovaná prohlídka Synagogy Loštice. Měli jsme štěstí na úžasného průvodce a vypravěče pana Luďka Štipla ze společnosti Respekt a tolerance, který od roku 2003 zaznamenává životní příběhy členů židovské komunity a působí i v projektu Paměť národa, do kterého se úspěšně zapojila i naše škola. Žáci získali historické souvislosti o nelehkém osudu Židů od starověku po 2. světovou válku, vývoji instituce synagogy a postavení judaismu v současnosti. Velmi nás zaujala také rozsáhlá výstava Domy a kameny zmizelých v Lošticích. Odpoledne jsme se přesunuli do Olomouce na výstavu Galaxie rostlin, obdivovali jsme unikátní expozice tisíců rostlinných druhů, staleté bonsaje, elipsu vody, krásu japonských zahrad, ale i nejnovější floristické trendy. Pro centrální expozici se designéři nechali inspirovat snímky z teleskopu Jamese Webba, využili hru světla, zrcadel a odrazů a umožnili tak návštěvníkům mimořádný zážitek. Největší tuzemský svátek květin Flora Olomouc se stal třešničkou na dortu naší multioborové exkurze.

Mgr. Milena Mačáková