• 25.10.2021
  • Lukáš Váňa
  • 12×

Geologická exkurze Flascharův důl

V pátek 22. 10. se třída kvarta v rámci výuky geologie vypravila do nedalekých Oder na zajímavou exkurzi do Flascharova dolu. Toto dílo pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy k těžbě břidlice docházelo po celém území  Moravskoslezského kraje. V lokalitě Nový Svět u Oder fungovalo celkem sedm podobných důlních zařízení. Důl byl pojmenován podle svého majitele a modernizátora Judr. Karla Flaschara a patří společně s Raabovou štolou k jediným břidlicovým dolům, které jsou přístupné veřejnosti.  Cestou na exkurzi jsme absolvovali zajímavou naučnou stezku K Flascharovu dolu, věnovanou hornictví, lesnictví a geografickým zajímavostem Oderska. Samotný prohlídkový okruh  začal u patronky horníků, svaté Barbory. Následovala důlní chodba s ložisky břidlice. Povšimli jsme si rovněž bílých kalcitových povlaků a hnědých, s příměsí limonitu. Překvapení a jásot vyvolali netopýři, kteří zde pravidelně hibernují. Rozpoznali jsme netopýra ušatého a vrápence malého. Odvážní po žebřících, méně zdatní oklikou jsme se dostali do štoly Hortenzie, jejíž stěny i strop kopírují ohyby vrás, na území České republiky ojedinělé. Ani milovníci dějepisu nepřišli zkrátka, mohli obdivovat celou řadu chodeb s prvky gotických lomených a románských půlkruhových oblouků. Krásné počasí, zajímavá prohlídka s odborným výkladem a panoramatické výhledy z Veselského kopce byly zárukou spokojenosti všech účastníků zájezdu.

Mgr. Milena Mačáková 

Fotogalerie