• 17.3.2022

Přednáška "Z Větřkovic do Afriky"

Ve čtvrtek 17. března se žáci vyššího gymnázia zúčastnili zajímavé odborné přednášky „Z Větřkovic do Afriky“, bývalého absolventa naší školy prof. Mgr. et Mgr. Josefa Bryji, Ph.D. Posluchači se poutavou formou dozvěděli o významných přírodovědných projektech profesora Bryji např. Ekologických mechanismech v utváření současných ekosystémů nebo O evolučních principech v populacích drobných pozemních savců a jejich parazitů. Příjemnou atmosféru celé akce podpořila dlouhá řada cestovatelských zážitků získaných v průběhu výzkumné práce pro Akademii věd. Po přednášce následovala plodná diskuse. Žáci si odnesli mnoho nových informací z oblasti zoologie, molekulární a buněčné biologie, virologie, imunologie, genového inženýrství a biogeografie. Nejdůležitějším poselstvím byla bezesporu myšlenka, že pokud má člověk zájem, cíl a vytrvalost, pak nic není nemožné. Pan profesor Josef Bryja se od chycení prvního hlodavce při práci na SOČ ve Vítkově, přes bakalářskou a magisterskou práci O diverzitě hlodavců na MU v Brně a následné doktorandské studium dostal až k vysněné profesi v Ústavu obratlovců Akademie věd ČR. Taková možnost se rozprostírá před každým z vás. Chyťte ji, držte a nepusťte!

Mgr. Milena Mačáková