• 26.6.2023

Příběhy našich sousedů

Trojlístek žáků 7.C ve složení Eva Hýlová, Kristýna Maderová a Matěj Říčný se zapojili do vzdělávacího žákovského dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Úkolem týmu bylo během jednoho pololetí ve svém volném čase nejen vypátrat, ale také vyzpovídat zajímavého pamětníka z doby války nebo komunistické nesvobody a příběh následně zpracovat do audio, video nebo psané reportáže. Půlroční úsilí představili veřejnosti v úterý 20. června 2023 na slavnostní závěrečné prezentaci v zaplněném Rytířském sále zámku ve Frýdku-Místku. Po zaslouženém potlesku obdrželi certifikáty a upomínkové předměty.

Děkuji Evě, Kristýně a Matějovi, že se dokázali „prokousat“ orientací v dějinách 20. století se zřetelem k pamětnickému příběhu → nástup komunistů k moci, pracovní soboty, spartakiáda, okupace 1968.  Přes prvotní nesnáze projevili snahu a píli pro vyhledávání a třídění informací, naučili se pracovat s nahrávacím zařízením, videokamerou a programem pro střih video reportáže. Ve spolupráci s Českým rozhlasem, při nahrávání zvukového komentáře, si prostřednictvím on-line audio workshopu vyzkoušeli práci moderátora.

Mgr. Markéta Dučková