• 19.6.2023
  • 18×

Školní poznávací zájezd do Itálie

V pondělí 5. 6. 2023 se k večeru plný autobus žáků Základní školy a gymnázia Vítkov vydal vstříc italskému dobrodružství. Po dlouhé noční jízdě jsme dorazili do impozantního etruského města Orvieta. Vyjeli jsme pozemní lanovkou do města, které se vypíná na 300 metrů vysokém skalním tufovém výběžku. Sešli jsme do etruské studny sv. Patrika s dvojitým točitým schodištěm a prohlédli jsme si nádhernou románsko-gotickou katedrálu, Palazzo del Popolo a hranolovou věž Torre del Moro. V odpoledních hodinách jsme vyrazili do hotelu Angelleto v Rocca di Papa nedaleko Říma.

Třetí den dopoledne jsme měli návštívit Vatikán a baziliku sv. Petra. Naše plány nám však překazil samotný papež František. Před bazilikou sloužil dopolední mši před svou odpolední operací. Vydali jsme se tedy vstříc historickému centru Říma. Čekala nás prohlídka památek UNESCO - Andělského hradu – mauzolea císaře Hadriána, Andělského mostu přes řeku Tiberu, náměstí Piazza Navona s Berniniho Fontánou čtyř řek, nejstarší zachovalé antické památky - chrámu všech bohů Pantheon, Scalinata di Trinita dei Monti – Španělských schodů s fontánou della Baraccia, Benátského paláce a Benátského náměstí s památníkem krále Viktora Emanuela II. Všechny okouzlila především dechberoucí Fontána di Trevi.

Čtvrtý den jsme se vrátili do Vatikánu, kde jsme vystoupali na kopuli baziliky sv. Petra. Po vyčerpávajícím fyzickém výkonu nám byl odměnou úchvatný výhled na Svatopetrské náměstí i na celý Řím. Prohlédli jsme si samotnou baziliku, její nádhernou výzdobu, malby, sochy i katakomby s hrobkami papežů. V odpoledních hodinách jsme pokračovali prohlídkou Říma. Navštívili jsme působivé Forum Romanum, světoznámé Koloseum a kostel sv. Petra v řetězech se sochou Mojžíše od italského sochaře a malíře Michelangela Buonarroti.

Pátý den po snídani jsme odjeli do oblasti Kampánie. Po adrenalinovém výjezdu autobusem pod vrchol sopky Vesuv jsme měli před sebou další fyzicky náročný výstup na její vrchol. I přes protrhávající se oblačnost jsme si procházku kolem vrcholu užili a mohli se kochat krásnými výhledy. Pokračovali jsme návštěvou Pompejí, starořímského města zničeného výbuchem sopky. Prošli jsme téměř celé město a prohlédli si mimo jiné Venušin chrám, Fórum, amfiteátr, lázně, kasárny gladiátorů i zachovalé fresky.

Šestý den nás čekal celodenní výlet na kouzelný ostrov Capri. Po připlutí trajektem do přístavu Marina Grande jsme vyjeli zubačkou do hlavního města. Nádherný ostrov skýtá spoustu zajímavých zákoutí, uliček a historických památek. Krásu Augustových zahrad umocňuje krásný výhled do okolí, útesy Faraglioni zase představují majestátní symboly ostrova. Odpoledne jsme měli i vzhledem k počasí možnost osvěžit se v mořských vlnách. Ve večerních hodinách jsme se jen těžce loučili s končícím dobrodružstvím. Čekal nás noční přejezd Itálií.

Sedmý den jsme s krátkými přestávkami projeli Rakouskem a v odpoledních hodinách jsme se unavení, ale plní úžasných zážitků vrátili domů.

Mgr. Jana Kravčíková