• 18.10.2023

Slavnostní otevření Přírodní zahrady při ZŠG Vítkov

V průběhu letošního roku získala naše škola na základě žádosti u Státního fondu životního prostředí ČR finanční prostředky na realizaci projektu Přírodní zahrada při ZŠG Vítkov, jehož předmětem byla úprava školního pozemku na zahradu, která by vhodným způsobem přispívala k rozvoji environmentální výchovy žáků školy. Cílem projektu bylo, aby zahrada plnila krom funkce relaxační také funkci pěstitelskou, výukovou a zároveň odpovídala požadavkům na předcházení a adaptaci na klimatickou změnu.

Celková částka způsobilých výdajů po schválení činila 499.215,75 Kč, míra podpory činí 85 %.

V rámci úprav došlo v měsících srpnu až říjnu k vybudování stínění před deštěm a sluncem, dodání zahradního nábytku, vyvýšených záhonů, umístění edukativní tabule, vzniku živého plotu, vybudování motýlí louky a drobného arboreta s chodníkem z nášlapových kamenů. K zalévání pak je připravena nádrž na srážkovou vodu.

S projektem byli seznamováni postupně jak zaměstnanci školy, tak žáci a jejich zákonní zástupci. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo dne 17. 10. 2023 slavnostní otevření zahrady za přítomnosti starosty města Vítkova Mgr. Jakuba Cihláře, který přestřihl symbolickou stuhu spolu s ředitelem školy Mgr. Miroslavem Bučánkem, a to za přítomnosti žáků 1. stupně, vedoucích Ekotýmu 1. stupně ZŠ Mgr. Moniky Prokšové a Mgr. Blanky Štolfové, zástupkyně ředitele školy pro 1. stupeň Mgr. Dáši Kalužové a vedoucí vychovatelky Karíny Kopecké.

Věříme, že nový prvek v areálu naší školy bude pro žáky i jejich vzdělávání přínosem a bude dlouho sloužit svému účelu.

Mgr. Miroslav Bučánek